OLED

OLED ürünler, lamba veya ampul kullanılmadan ışık veren ve aydınlatma sektöründe devrim yaratacak bir teknolojiye sahip ürünlerdir. Oldukça düşük enerji harcayan bu ışıklı yüzeylerden oluşanOLEDler, kısa sürede duvarları, otomobilleri ve birçok yeri aydınlatacak.

OLED Teknolojisi ve Özellikleri

LED (Işık yayan diyot) ürünler oldukça kısa bir sürede hayatımızda yerini aldı. Aydınlatma sektörü şu sıralar çok daha etkili bir devrime hazırlanıyor. Bu yeniliğin adı OLED yani Organik LED. Sektörün ileri gelenleri OLED ile aydınlatmada yeni bir devrin açılacağını ifade ediyorlar. Bunun sebebi, kullanılan armatür ve ampullerden farklı olarak düz bir yüzeyden aydınlatan hafif ışık dönemine geçmiş olmamız. Filmlerde görmeye alışkın olduğumuz ışık saçan duvarlar ve kapılar yeni teknolojiyle hepimiz için günlük hayatın bir parçası olacak.

LED ürünler gibi OLED’lerde yarı iletken malzemelerden üretiliyor. 1-2 mm2 ölçülerinde olan LED diyodu, odaklanmış, yoğun ışığı üretiyor, OLED ise ışığı düz bir yüzeye yayılıyor. Oldukça düşük enerji tüketiminin yanında, ince ve hafiftir. OLED, iki iletken arasında kalan, ışık yayan bir dizi ince film organik tabakadan oluşuyor. Bu özelliği sayesinde ışık kaynağı olarak sonsuz uygulamalar oluşturmamızı sağlıyor. Cam ve karbondan üretilen OLEDi hem tehlikesiz üretebiliriz hem de geri dönüşümü yapılabilir. OLED ürünlerin özellikleri; 1 veya 2 mm kalınlığında plakalar halinde üretilir ve eşit dağılımlı hafif bir ışık yayarlar, halojen ürünlere göre 3 kat, LED ürünlere göre 2 kat daha tasarrufludurlar, 2 plakadan oluşan OLEDlerde cam olan ilk plaka ışığın geçmesini sağlıyor, ikinci plaka ise metal malzemeden üretiliyor. OLED beyaz odalarda üretiliyor bunun sebebi ise küçük bir toz tanesi dahi ürünün kısa devre yapmasına sebep oluyor. Sektördekiler OLEDlerin kısa sürede daha da esnek yapıya sahip olup daha çok kullanılabileceği konusunda hem fikirler. Olumsuz bir özelliği ise kullanım ömrünün LEDlere oranla çok daha kısa süre olması.

Philips, Osram,  Astron Fiamm gibi şirketler OLED ürünlerini piyasaya sürmüş bulunmaktalar ama fiyatlar şu an için oldukça pahalı. Ama ABD Enerji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise OLED fiyatlarının her sene %25 ineceği yönünde olmuştur.

Samsung Oled ekran televizyon üzerinde çalışmalar yapmakta. Bu alanda gelişmeler çok daha çabuk gerçekleşiyor. Önümüzdeki yıl eğilip bükülebilen ekranların piyasaya sürüleceği de gelen duyumlar arasında yer alıyor. Oled teknolojisini bir de otomobil sektörü yakından takip etmekte. Üreticilerin bu teknolojiyi arka farlarda ve otomobil iç aksamında kullanacağı belirtiliyor. Sonrasında ise uçaklarda ve sağlık sektöründe kullanılacağı belirtiliyor.

OLED TV

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Adreslenebilir RGB Led

ARGB (Adresseble RGB) Adreslenebilir RGB Led’i   diğer  şerit ledlerden ayıran özelliği; ledleri tek tek adresleyerek …

Bir yanıt yazın