LDR Devresi

LDR ile Karanlıkta Çalışan Led

LDR nedir  ortamdaki ışığın şiddetine göre direncinin değişmesidir. Bu sayede, ortam ışığını ölçmeye veya ortamda belli bir seviyenin üzerinde ışık olup olmadığını tespit etmeye yarayan bir sensör olarak kullanılabilir. Ortamdaki ışık şiddeti arttıkça LDR’nin direnci düşer, ortam karanlıklaştıkça ise direnci artar.

LDR Devresi çalışmasına başlıya bilirsiniz

ldr

Malzeme Listesi

▬BC547 x 2 Adet

▬ 10K Direnç x 4 Adet

▬ 1k Direnç x 1 Adet

▬ LDR  x 1 Adet

▬Led x 1 adet. (Sayısı çoğaltılabilir.)

LDR ve transistör kullanılarak yapılmış otomatik olarak karanlıkta ışık veren ve aydınlıkta sönen ışık kontrollü devre görülmektedir.

LDR’nin üzerine ışık düştüğü zaman Q1 transistörü iletime geçer. Q1 transistörünün iletime geçmesi Q2 transistörünün beyz gerilimini şase gerilimine yaklaştıracağından Q2 transistörü kesimde kalır ve buna bağlı olarak lamba yanmaz. LDR’nin üzerine ışık düştüğünde ise Q1 transistörü kesime gider. Q2 transistörü beyz gerilimini pozitif gerilimden alır ve iletime geçer.

 

 

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Çizgi İzleyen Robot

Tasarım ve ağırlık açısından diğer örneklerinden ayrılan bu çizgi izleyen robot kendi klasmanında rakipsiz sayılabilir.Piyasada …

Bir yanıt yazın