COB LED Nedir ?

COB İngilizce ‘chip on board’ kelimelerinin baş harflerinden oluşan paketlenmiş LED dizininin jenerik adıdır. Esas itibarı ile bir bord üzerine dizilmiş birden fazla LED yongasının paketlemiş adıdır.

LED yongalar iyi ısıl iletkenlik için genellikle alüminyum veya seramik bir taban üzerine dizilirler. Elektriksel olarak seri, paralel veya seri dizinler kendi aralarında paralel olarak tasarlanabilir. Beyaz led için mavi LED yongalarının üzeri fosfor ihtiva eden silika jel veya epoksi reçine ile ışık çıkışı için pencere katmanı oluşturulur, aynı zamanda varsa optik sistemler bu katmanda bulunur.
COB 1 W
Resim 1, ilk nesil 1W COB LED
COB LED’lerin doğuşu daha yüksek güçlerde LED paketleri elde etmek için yonganın taban alanını büyütmek yerine daha fazla chip kullanarak yeni dizinler oluşturmaktır. Bunu hem ısıl hem de elektriksel bazı faydaları vardır. Ancak temel olarak merceklerin kullanılmasında optik sorunlar yaşanabilir. Paket güçleri, kılıf biçimleri, ölçüleri, elektriksel değerleri her firmanın ürünü için farklılıklar gösterir.

COB LED’lerin avantajları

Tek yonga LED’ler ile tasarlanmış aynı güçteki LED dizinlerine göre maliyetleri ortalama %30 düşüktür. Bir LED modül oluştururken maliyetleri yükselten iki konu, biri ikincil optik ve diğeri LED’lerin dizildiği baskı devre elemanıdır.
Armatür üretimi yapan firmalar için, daha az çevre elemanı ile kolay uygulama imkanı sağlayarak işçilik ve malzemeden tasarruf sağlar. Mevcut teknoloji ve ekipman COB modül kullanımını destekler.
Uygulamalarda, her LED yonga tek tek görülmez ve daha homojen, kamaşması daha az bir ürün ortaya çıkar. Ayrıca LED yongalar arası renk farkları yok denecek kadar azdır.
COB LED üretimi ve kullanım trendi farklı uygulama alanları için giderek büyüyor.
Özellikle reflektör kullanılan armatür uygulamalarında avantajlıdır.
aydinlatma sinifi2
Resim 2, COB LED’ler
COB-LED
Resim 3, COB LED’ler

COB LED’lerin dezavantajları

Maliyet baskısı ile alüminyum tabanların kullanıldığı COB LED’ler daha fazla sahaya sunulmakta, bunlar seramik tabanlılara göre ısıl yönetim anlamında daha kötüdür. Çünkü seramik tabanının ısıl iletkenliği alüminyuma göre daha iyidir. Bu özellikle daha yüksek güçlü COB’lar için daha kısa ömürlü ürünler anlamına gelebilir.
Standardizasyon sorunları mevcuttur, her üreticinin kendine özgü farklı standartları vardır. Her firmanın ürünü, güç, elektriksel değerler, mekanik ölçüler, ısıl ve optik değerler anlamında farklılıklar gösterir. Bu da ürün kullanmada marka bağımlı hale getirir ve tedarik sorunlarına sebep olabilir.
Mercek ihtiva eden optik sistemlerde kullanımı uygun değildir.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Adreslenebilir RGB Led

ARGB (Adresseble RGB) Adreslenebilir RGB Led’i   diğer  şerit ledlerden ayıran özelliği; ledleri tek tek adresleyerek …

Bir yanıt yazın