POWER LED NEDİR ?

Power LED ( güç LED’leri ) Aydınlatmada yüksek ışık ihtiyaçlarını karşılamak üzere üretilmiş 0.5 W ve daha fazla elektrik tüketen LED ışık kaynakları olarak adlandırıyoruz.
high_power_led_lamp
Power Led ler genellikle 0.5W, 3W, 1W, 5W olarak kullanıma sunulmaktadır.
Beyaz renkli Power led ler iç ve dış genel aydınlatma için kullanılmakta olup, mavi, kırmızı, sarı, yeşil ve RGB powerled ler Wallwasher diye de adlandırılan duvar boyama aydınlatmaları için kullanılmaktadır.

Powerled konusunda lider firmalar Samsung ( sunnix-5), Cree ( X-lamp), Osram ( Dragon-X), lumileds ( Luxeon rabel), Seul semi conductor (z-powerled) , Nichia dır. Arkalarından Awago, Edison ( edixeon), Everlight, Prolight, Kingbright , Huey jann, lummicro gibi firmalar gelmektedir.
power-led
Power led ler renklerine göre farklı ışık şiddetlerine sahiptirler ve buna lümen denir.
Düşük gerilim, düşük akım ve yüksek verimlidirler. Tasarruf sağlarken ayrıca uzun ömürlü ve çevreyle dost doğaya saygılıdırlar.

Power led lerin iç yapısı

high_power_led_lamp

Power led lerin fotometrik özellikleri

high_power_led_lamp
high_power_led_lamp
Örnek tablo verilmek istenirse;
high_power_led_lamp
Bu tablonun detaylı açıklamaları;

Power Led Dalga Boyu

Rekkli ledlerde sadece rengi belirtir. Herhangi başka bir amacı yoktur. Ancak Beyaz powerled lerde renk belirtmek üzere dalga boyu yerine Kelvin (°K) kullanılmaktadır. Beyaz led lerde 3200 °K – 8000K °K aralıklarında farklı isimlerle adlandırılmaktadır. 3200 °K – 3300 °K Sıcak beyaz ( Warm White), 3500 °K – 4500 °K Naturel beyaz ( Natural White), 5500 °K – 6500 °K Saf beyaz , gün ışığı ( Pure White), 6500 °K – 8000 °K Soğuk beyaz ( Cool White) olarak adlandırılmaktadır.

Power Led Akım (IF)

1W power ledler 350mA ile 3W power led ler 700mA sabit akım ile beslenmelidir. Powerled ler ısındıkça yüksek akım çekmeye elverişli ürünler olması ve yüksek akımlarında LED in ömrü üzerinde etkili olması sebebiyle power led ler için Sabit Akım ( Constant Current) kaynakları diye adlandırılan Led sürücü ler ( Led driver) ile beslenmelidir. Led sürücülerin verimi çok önemlidir. Yani LED kullanılarak yapılmak istenen tassarruf verimsiz ve kalitesiz bir led sürücü ile sağlanamaz. Bu nedenle bilinen marka LED DRIVER kullanılması gerekmektedir. ÖzellikleTasasaruf amacıyla kullanılan Sıcak ve soğuk beyaz power Led li aydınlatmalarda led sürücünün verimi çok önemlidir.

Power Led Voltaj (VF)

1W power led ler genelde reklerine göre 2V – 5V arasında çalışmaktadırlar. Powerled sürüm voltajı led driver ( Led sürücü) seçimide oldukça önemlidir. Mesela 10 adet 1W lık beyaz power led için kullanılması gereken 350mA sabit akımlı LED sürücü 12-13W ve 35-40V olmalıdır.

Power Led Parlaklık ( Lumen)

Powerled ler genellikle yoğun ışık sağlamak için kullanılmaktadırlar. Bu nedenle 1W power led in kaç lümen sağladığı önemli bir ölçüttür. Bu özellikle tassaruf amacı ile iç ve dış aydınlatmada kullanılan Beyaz led ler de oldukça önemli bir ölçüttür. Yani 1W enerji tüketiminden en yüksek verimi sağlayan Powerled en iyisidir. Ayrıca tbiiki 1W led in bu Lumeni sağlarken hangi akımla sağladığıda önemlidir. Yani 350mA akımla 1W ta 80 lumen veren ürün ile 700mA de 80 lumen veren ürün aynı şey değildir. Tercih edilenin 350mA de 80 lumen veren ürün olmasıdır.

Power Led Açı (View Angel)

Renkli ve RGB 1W ve 3W Powerled ler genellikle dekoratif amaçlı duvar boyamalar ( wall washer) için kullanılmaktadırlar. Bu nedenle Işığın uzun mesafelere taşınması gerekmetedir. Işığın uzun mesafeye taşınması power led lerin önüne konan ve çeşitli açılarda olan lens ler le mümkün olmaktadır. Bu power led lensleri 5°C, 15°C, 20°C, 35°C, 55°C derecelerinde bulunabilmekte olup ışığın taşınmasında kullanılmaktadırlar.
Ledli aydınlatmaya yönelik uygulamalarda kullanılan Beyaz renkli powerled ler genellikle 55°C ve 120°C olarak kullanıldığından sıcak ve soğuk beyaz rekli 1W ve 3W ledler genelde lensli veya lenssiz olarak bu açılarda üretilmektedir.

Power LED’lerinin avantajları

Daha iyi tasarlanmış termal yapıları ile, ısıyı kolayca dışarıya atabilme, uzun ömür, aynı pakette daha fazla lümen ve verimlilik. Tek noktadan çıkan ışığın optik sistemlerle daha iyi yönlendirilmesi en önmeli kolaylıklarıdır. Sağlamlık, küçük ebat, yüksek dayanıklılık ve güvenilirlik diğer avantajlarıdır.

Power LED’lerinin dezavantajları

Yüksek güç tükettikleri için verimlilikleri düşük güçlü LED’lere göre daha düşük olabilir. Aynı güç miktarları için LED maliyeti yüksektir, ancak çevre elemanlar hesaplandığında bu dengelenmektedir. Aynı pakette yüksek güç teketiminden dolayı daha iyi ısıl denetim sistemi gerektirmektedir.

Power LED’lerin Uygulama yerleri

Bugün Power LED’leri el fenerinden, büyük alan aydınlatmaları dahil her alanda kullanılması uygundur ve kullanılmaktadır. Asıl olan Power LED’leri ile armatür tasarımlarının daha kolay ve kullanım alanının geniş olmasıdır.

Power led’li bir sokak lambası

 power-led-street-light

Power led’li bir duvar boyama armatürü

 stage-light-high-power-led-wall-washer
 power_led_plant_growing_lamp

 Örnek bir Power Led kontrol kartı

 control_large_power_led

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Adreslenebilir RGB Led

ARGB (Adresseble RGB) Adreslenebilir RGB Led’i   diğer  şerit ledlerden ayıran özelliği; ledleri tek tek adresleyerek …

Bir yanıt yazın