Havya Nedir ?

Havya

Lehimleme yapmanın olmazsa olmazlarından biri tabikide havyadır.Lehim yapmak için yüksek ve hızlı bir ısıya ihtiyaç vardır.İşte bu ihtiyacıda havyalarımız karşılar.Havyalara yaklaşık olarak 200 ile 500 derece ısı yayabilecek bir şekilde üretim yapılabilir.Havyaların güçleri ise 5 Wattan başlayıp 300 Watta kadar çıkmaktadır.15 Watt ve civarındaki havyalara baskı devrede çok ince hatlarda kullanılır.30 ve 40 Watt havyalara ise en çok kullanılan havyalardır.Baskı devre lehimlemek elektronik kart lehimlemede kullanılır ve çok tercih edilir.Havyaları ısıtma durumlarına göre çeşitlerinide anlatacağız.

Havya Çeşitleri :

Kalem (Rezistanslı) Havya


Havyanın ısıda oluşması rezistans sağlar.Bu nedenlede  rezistanlı havya olarakta bilinir.Bu havyalar bu nedenle küçük güçlü olarak üretilir ve küçük aımlı büyük dirençli oalrak çalışırlar.Sanayi bir çok elektroikçiler havya istasyonları kolaylık ve güvenlik sağlamaktadır.Havya istasyonları sayesinde ısı değerini sabit tutulur.Bu havyalara genelde seri üretimi olan fabrika ortamlarında kullanılır.İstasyonsuz havyalar isede bakım onarım yapan küçük işletmeler hobi olarak elektronik kart yapanlar öğrenciler genel anlamda kullanılmaktadır.

Tabanca (Transformatörlü) Havya


Bu havyalar çok güçlü olup genelde elektrikçiler tarafından tercih edilmektedir.Tabanca havyaların içinde transformatör mevcut olup havya ucu fek sekonder sargısının uzantısıdır.Bu nedenle düşük gerilim ve çok yüksek akım bulundurmaktadırlar.Tabanca havyalarada bir tane anahtar bulunmaktadır buna basıldığı taktirde sekonderden yüksek akım gelerek havyanın ucunu ıstmaktadır.Bırakıldığında ise hızlıca soğumaktadır.Tabanca havyalar yüksek güçlü havyalar olduğu için elektronikçiler lehimleme yaparken tabanca havyadan kaçınmaları gerekmektedir.

Gazlı Havya


Bu havyalar enerji kaynağının bulunmadığı yerlerde kullanılır.Gazın yakılması ile birlikte havya ucu ısıtılır.Çalışma sırasında ısı hem havya ucunu sıtacak hemde lehimi iletecek şekilde olur.

Havya Bakımı ve Önemi

Lehimleme yapılacak parçada kullanılacak havya çeşidi çok önemlidir.Örneğin küçük parçalar diyot vs. lehimleme yapmak için küçük ısılı havyalar kullanılmalıdır.Havya uçları değiştirilebilir ve sizin kendi ihtiyacınıza uygun havya ucu takabilirsiniz.Havya ucunu uzunluğu kısaltabilir uzatabilir ancak kısalttığımız taktirde daha çok ısınırken uzatıldığında daha yavaş ısınır.Havyayı ilk kullanıcaksınız veya ucunu ilk defa yeni değiştirdiyseniz hemen lehimleme yapmayınız.Üzerinde bulunan kimsayla maddeler duman halinde dışarı çıkacaktır.Bunları sağlığınız için lütfen solumayınız.Yaklaşık olarak 10 – 15 dakikada havya lehim yapabilecek hale gelir ve lehim yapabilirsiniz.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Elektronik terimler Kısaltmaları

TB: DC kaynak gerilimi (pozitif kutup) +IN: Terslenmemis giris A/D: Analog to Digital: Analogtan dijitale …

Bir yanıt yazın