Motor Koruma Rölesi

3 fazlı sistemlerde faz-nötr arası oluşan dengesizlikleri, şebekeden ya da sistemden kaynaklanan faz hatalarından oluşan sorunları algılayarak motora giden enerjiyi motor zarar görmeden keser ve motorda oluşabilecek sorunları engeller. Motor koruma röleleri, motorlara göre çok daha düşük maliyetlere sahiptir. Faz hatalarından kaynaklanan sorunlarda motora giden enerjiyi keserek motorun zarar görmesini engellenir.

Motor koruma rölelerinin koruma sağladıkları durumlar şu şekilde açıklanabilir:

Eksik Faz Bağlantılarına Karşı Koruma

Motora ulaşan R, S, T fazlarından herhangi birinin eksik olması durumunda motor aşırı ısınır. Motorun aşırı ısınarak zarar görmesini ve yanmasını engellemek için röle belirli bir zaman sonunda motora ulaşan enerjiyi keser. Eksik olan fazın (bağlantısal ya da sistemsel) normale dönmesi ile röle, motora giden enerjiye tekrar yol vererek motorun çalışmaya devam etmesini sağlar.

Yanlış Faz Sıralamalarına Karşı Koruma

Motor faz bağlantılarında faz sırası oldukça önemlidir. Motora bağlanan fazların soldan sağa doğru yapılması gerekmektedir. Motorlarda faz sırasının yanlış olması, motorun istenen çalışma şeklinin tersinde çalışmasına neden olur. Motor koruma rölesi R, S, T fazlarının doğru sıralanmadığını algılayarak belirli bir zaman sonunda motora giden enerjiyi kesmektedir. Faz sırasının normale dönmesi ile röle motora giden enerjiye tekrar yol verir.

Yük Dengesizliğine (Asimetri) Karşı Koruma

Asimetri, yüklerin fazlara dengesiz olarak bağlanması ile oluşur. Eğer fazlara bağlanan yükler dengeli olarak hesaplanmadan ve yük dağılımları eşit olarak yapılmadan bağlanmışlar ise bu durum motorun aşırı ısınmasına neden olur. Aşırı ısı altında çalışan motor, bir süre sonra yanarak zarar görür. Motor koruma rölesi, fazlarda oluşan bu dengesiz yüklenmeyi algılayarak motora giden enerjiyi belirli bir zaman sonunda keser. Motorun aşırı ısınmadan kaynaklı zarar görmesini engeller.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Sayısal (Dijital) Röleler

Elektromekanik ve statik rölelerden sonra son yıllarda elektrik tesislerinde kullanılmaya başlanan diğer bir röle tipi …

Bir cevap yazın