PIC Program Yazımı ve Derlenmesi,

Program, not defterine yazilirken, program yazma kurallarina uymak kaydiyla siradan metin yazimi islemi gibi yapilir. Yazim isleminin sonunda dikkat edilmesi gereken husus, program yaziminin bitip kaydedilme asamasinda .ASM uzantili olarak kaydedilmesidir.

Asagidaki resimlerde Windows not defteri ile yazilmis program örnegi ve yazilan programin .ASM uzantili olarak kaydedilmesi görülmektedir.

PIC Program Yazımı ve Derlenmesi
pic program yazımı
PIC Program Yazımı ve Derlenmesi

Asagidaki resimde görüldügü gibi “.asm” uzantili programin .hex olarak derlenmesi için MPASMprogrami kullanilir. Programin “Browse” butonuna tiklanarak derlenecek PIC programi seçilir. Diger seçenekler otomatik olarak seçili durumdadir. Eger       “Hex. Output” bölümünde “INHX8M” seçenegi isaretli degil ise isaretlenmelidir.

PIC Program Yazımı ve Derlenmesi

Bu islemlerin ardindan “Assemble” butonuna tiklanarak Assembler programi hex koda çevrilir. Eger programda komutlarin yazilimlarina dair bir hata yok ise dönüsüm bari yesil renk alir ve ekranda “Build completed successfully” seklinde program derlenmesinin hatasiz tamamlandigina dair mesaj görüntülenir

PIC Program Yazımı ve Derlenmesi

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Algoritma Nedir ?

Algoritma ne demek ? Bir problemin çözümünde izlenecek yol Algoritma bir programlama dili değildir. Programlama …

Bir yanıt yazın