Tek Fazlı Asenkron Motorlar

şebekeden evlerimize gelen elektrik tek fazlı 220 V gerilimli elektriktir. Evlerimizde kullandığımız buz dolabı, çamaşır makinesi gibi makinelerde elektrik motorları bulunmaktadır. Bu makineler de tek fazlı elektrik motorları bulunmaktadır.

Tek fazlı asenkron motorların stator yapısı üç fazlı asenkron motorun statoruna benzer. İnce silisli sacların üst üste birleştirilmesiyle oluşturulur ve sargıların yerleştirileceği oluklar açılır. Bu makinelerde ana sargı ve yardımcı sargı bulunmaktadır. Ana sargı ve yardımcı sargı aralarında 90o faz farkı olacak şekilde statora yerleştirilir. Statorun 2/3’ü ana sargılarla, 1/3’ü yardımcı sargıyla doldurulur.

Üç fazlı asenkron makinelerde rotorun dönmesi için statorda aralarında 120o faz farkı olan faz sargıları tarafından döner alan oluşmaktadır. Fakat tek fazlı motorlarda tek faz olduğu için döner alan oluşturmak için ana sargıya paralel ve 90o faz farklı olarak bağlanan yardımcı sargı ile oluşturulur. Ana sargı ve yardımcı sargı arasındaki faz farkı üç farklı yöntemle oluşturulabilir. Bunlar; yardımcı sargıya seri olarak bağlanan omik direnç, endüktans bobini ve kapasitördür.

Tek fazlı asenkron motorların kalkış kondansatörlü, daimi kondansatörlü, kalkış ve daimi kondansatörlü gibi farklı modelleri bulunmaktadır.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Redüktörlü Motor Nedir ?

Redüktör ( dişli kutu ) Nedir? Redüktör, motorlarda devir-güç ayarını değiştirmeye yarayan bir dişli sistemidir. …

Bir yanıt yazın