Senkron Makinelerde Frekans ve Hız

Senkron makineler motor olarak kullanılabilindiği gibi genellikle generatör (jeneratör, alternatör)olarak kullanılırlar. Senkron kelime anlamı olarak eş zamanlı anlamına gelir. Senkron motor ve generatör arasında yapısal olarak fark yoktur. Bir senkron makina motor olarak kullanılabildiği gibi aynı zamanda generatör olarak da kullanılabilir.

Makinenin statorundaki kutuplarda oluşan döner manyetik alanın hızına senkron hız denir.  Senkron hız motorun kutup sayısı ile ters orantılı, frekans ile doğru orantılı olarak değişir. Aşağıdaki formüle bakılırsa daha açık anlaşılır.

ns=120f/p

Yukarıdaki formülde;

ns: Senkron hız (d/dk)

f: Stator akımının rekansı (Hz)

p: Makinedeki kutup sayısıdır.

Yukarıdaki formüle bakıldığında senkron hızın bağlı olduğu büyüklüklerin frekans ve kutup sayısı olduğu görülmektedir. Ülkemizde 50 Hz frekans kullanıldığı göz önünde bulundurulursa makinenin senkron hızını değiştirmek için kutup sayısının değişmesi gerektiği anlaşılır. Ayrıca bundan da her senkron makinenin yapısı bakımından belirli bir hızı olduğu sonucu ortaya çıkar.

Makine eğer iki kutuplu bir makine olarak tasarlanmış ve üretilmişse bu durumda aşağıdaki işlemle senkron hız bulunabilir.

ns=120f/p

f=50 , p=2

ns=120×50/2

ns=3000 d/dk

Yani bu makine motor olarak kullanıldığında 3000 d/dk hızla döner. Generatör olarak kullanıldığında ise gerilim üretebilmek için 3000 d/dk hızla döndürmek gerekir.

Bu şekilde makinenin kutup sayısına göre senkron hızı yukarıdaki gibi bulunabilir.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Redüktörlü Motor Nedir ?

Redüktör ( dişli kutu ) Nedir? Redüktör, motorlarda devir-güç ayarını değiştirmeye yarayan bir dişli sistemidir. …

Bir cevap yazın