Arduino Uno, R2 ve R3 Revizyonu

Orjinal Arduino Uno, R2 ve R3 Revizyonu Arasındaki Fark

Almış olduğunuz Arduino Uno kartının hangi revizyon olduğunu sizde bulabilirsiniz

USB Çip Pozisyon Farkı

Arduino Uno R2 revizyonunda karta göre 45 derece eğik pozisyonda olan Mega8u2, Uno R3 revizyonunda Mega16u2 resimde görüldüğü gibi karta göre eğik bir pozisyonda olmadan montajlanmıştır.

Lehim Pad’leri Farkı

Arduino Uno R2 ve R3 revizyonlarında Atmega usb entegrenin PB4 ve PB7 bacakları ile bağlantılı JP2 lehim Pad leri bulunmaktadır.

USB Çip Model Farkı

Arduino Uno ve Arduino Uno revizyon 2 ‘ de kart üzerinde Atmega8u2 usb mikrodenetleyicisi bulunurken, Revizyon 3 ‘ de Atmega16u2 mikrodenetleyicisi bulunmaktadır.

Reset Devresi Farkı

arduino-r3-atmega16u2-diode

Uno Revizyon 3 ‘ de reset pinine bağlı pull-up direncine paralel bir diyot eklenmiştir.

ICSP Header

atmega8u2-atmega16u2-pins

Uno revizyon 2 ve Uno revizyon 3 ‘ de Atmega Usb çip için header pinleri bulunurken, Arduino Uno üzerinde sadece lehim için pad ‘ ler bulunmaktadır.

13. Led Bağlantı Farkı

arduino-uno-led

Arduino Uno ve Arduino Uno revizyon 2 ‘de  13. led ‘ e seri bağlı bir direnç bulunmaktadır. Ancak Arduino Uno R3 ‘ de bu direnç ile birlikte şekilde görüldüğü gibi lede bağlı bir opamp da bulunmaktadır.

Konnektör Farkı

connector-comparison-r2-r3

Arduino Uno ve Arduino Uno R2 ‘ de pin konnektörleri 8-8 , 6-6 şeklindeydi. Son revizyon R3 ‘ de ise AD4/SDA , AD5/SCL pinleri eklenmiştir. Buna ek olarak I/O referans pini ve hiçbir bağlantısı olmayan bir pin (unused) de eklenmiştir.

Atmega328p Reset Pin

arduino-r3-diode

Revizyon 3 ‘ de ATMEGA328P ‘ nin reset pinine bağlı pull-up direncine paralel bir diyot eklenmiştir.

Reset Butonu Pozisyon Farkı

Arduino Uno R3 ‘ de reset butonu ICSP pinlerinin yanından USB konnektörün yanına taşınmıştır.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

ARDUINO Micro (Soketli)

Arduino Micro, bir ATmega32u4 tabanlı mikrodenetleyici kartdır. Arduino Micro, 20 dijital I/O pinine ( 7 tanesi PWM çıkışı, 12 tanesi Analog sinyal girişi olarak …

Bir cevap yazın