GSM GPRS GPS Shield

GPRS nedir ?

General Packet Radio Service – Genel Paket Radyo Sistemi

2G cep telefonu şebekesi üzerinden paket anahtarlamalı olarak veri iletimi sağlayan teknoloji. Genellikle cep telefonları ve internet arasında, küçük veri paketlerinin alışverişi amacıyla kullanılır.

Üçüncü nesil UMTS (3G) mobil iletişimden önce CSD GSM’e göre hızlı bağlantı imkânı tanıdığı için mobil teknolojilerde 2.5G ve 2.75G isimli ara nesiller oluşturmuştur. Pratikte saniyede 30-50 Kbit’e kadar veri akışı sağlayabilir.

GPS nedir ?

Global Positioning System  – Küresel Konumlama Sistemi

Dünya’daki ve Dünya yakınındaki GPS alıcılarına, en az dört GPS uydusunu görebilmeleri şartıyla coğrafi konum ve saat bilgisi sağlayan küresel uydu navigasyon sistemlerinden biridir. Uydular bir tür radyo sinyali yayarlar ve yeryüzündeki GPS alıcıları bu sinyalleri alıp yorumlayarak konum belirlenmesini gerçekleştirir.

GSM nedir ?

Global System for Mobile Communications – Mobil İletişim İçin Küresel Sistem

GSM ağları, farklı birçok frekans üzerinden kullanılıyor. Temelde bunlar, 2G frekans aralığı ve 3G frekans aralığı olarak ikiye ayrılıyor. Çoğu ülkede 2G frekans aralığı 900 MHz ve 1800 MHz olarak ifade ediliyor. Bunun yerine farklı ülkelerde 850 MHz ile 1900 Mhz aralığı da kullanıma uygun görülüyor. Nadir durumlarda GSM ağlarında frekans aralığı 400 MHz ile 450 MHz olarak da kabul edildiği oluyor. 2G frekans aralığı ile 3G frekans aralığı arasına karşılaştırma yapmak için 3G frekans hızı kontrol edilebilir. Avrupa ülkelerinde sıklıkla kullanılan 3G ağı frekans hızı 2100 MHz olarak tanımlanıyor.
GSM kısaca, cep telefonlarında kullanılan telsiz görevi gören uzaktan ya da yakından iletişim kurmaya yardımcı olan protokol olarak tanımlanabilir. 1990 yılında hayatımıza giriş yapan GSM terimi, en önemli iletişim araçlarından biri konumunda duruyor. 1997 yılında 100 ve üzeri ülkenin iletişim standartlarında yerini almayı başardı. 2005 yılından itibaren tüm dünyaya yayılarak 2 milyara yakın kişiye ulaştı.GSM ayrıca abonelerin Avrupa çapında iletişim kurmasına yardımcı oluyor. Analog telefon şebekeleri ile uyumlu ses hizmetleri sunan sistem, günümüzde internet kullanım alanlarında da karşımıza çıkmayı başarıyor. Günümüzde yaklaşık olarak 200 ülkeye ulaşan GSM sistemi, 670 farklı mobil iletişim ağına sahip. GSM hem yurtiçi hem de yurtdışı iletişimlerin sağlanması için temel bir protokol olarak tanımlanır. GSM sağlayıcıları ve operatörleri, ülkelere göre değişiklik gösteriyor. GSM sağlayıcı şirketler, farklı sistemleri ve işleyişleri ile abonelere seçim hakkı sunuyor. Sim kart üzerinden kullanılan abonelikler, isteğe göre farklı operatörlere geçiş hakkı sağlıyor.

GPS, GPRS ve GSM için kullanılabilir. Örneğin şu anki konumunuzu GPS  ile belirleyeblilir. SMS ile konumu   gönderebilirsiniz.

gsm-gprs-gps-shield

GPS/GPRS/GSM Shield V3.0 (Arduino Compatible)

GPS/GPRS/GSM Shield V3.0 (Arduino Compatible)

GPS/GPRS/GSM Shield V3.0 (Arduino Compatible)

GPRS Shield sayesinde, Arduino projelerinize GSM/GPRS bağlantı özelliği ekleyebilirsiniz. AT komutları kullanarak numara çevirme ve SMS yollama gibi fonksiyonları kolayca yapabilirsiniz. 4 bantta çalışabilen SIM900 modülü, düşük güç tüketiminin yanı sıra az kart üzerinde az yer kaplar. Modül ile Arduino arasında haberleşme için Arduino’nun donanımsal seri portunu veya SoftwareSerial kütüphanesi ile tanımlayacağınız yazılımsal seri portu kullanabilirsiniz.

Özellikler:

  • Arduino UNO/Mega uyumlu
  • Donanımsal veya yazılımsal seri port kullanabilme
  • 850/900/1800/1900 MHz 4 bant desteği
  • Dahili 3,5mm TRRS kulaklık/mikrofon girişi
  • Standart, GSM 07.07 & 07.05 ve Enhanced ve SIMCOM AT komutları ile haberleşme desteği
  • Çalışma sıcaklığı: -40 °C ile +85 °C
  • Protokol desteği: 0710 MUX, gömülü TCP/UDP protokol, FTP/HTTP, FOTA, MMS, gömülü AT
  • SIM900 sertifikasyonları: CE, IC, FCC, ROHS, PTCRB, GCF, ICASA, REACH, AT&T
  • Boyutlar: 68.58 * 53.34mm
  • Güç bağlantısı: 5V pini üzerinden 5V veya Vin pini üzerinden 6.5-12V arası

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

mpu 6000 – mpu 6050 – mpu 6500

Farklı manyetometre türleri mevcuttur; MPU6000, MPU6050 ve MPU6500 arasındaki temel farklar şunlardır: MPU6000 MPU6050 MPU6500 1. …

Bir yanıt yazın