Nokia 5110 LCD Ekran

Nokia 5110 LCD Ekran
Gelmiş geçmiş efsane cep telefonlarından bir olan Nokia 5110 modelinin LCD Ekranı ile, bir efsaneyi projelerinizde yaşatabilir ve görselliklerle dolu bir proje yapabilirsiniz. 84 * 48 px ekran yapısı ile bir çok şekli rahatlıkla kullanmanıza imkan vermektedir.
LCD Ekran PCB üzerine monte edilmiştir. Bu da çıkış pinlerini daha rahat kullanma ve breadboard veya PCB devreler üzerine montaj yapılması açısından kolaylık sağlamaktadır.
Nokia 5110 LCD Ekran
Çıkış pinleri olarak 8 adet pini mevcuttur. Bunlardan 5 tanesi ekrana yazdırılacak verileri kontrol ederken 3 tanesi ekran modülü için güç birimleri olarak kullanılır. BL pini ekranın arka plan ışığını kontrol etmek için kullanılır.
1. RST – Reset
2. CE – Chip Select
3. DC – data / instruction selection
4. DIN – serial data line
5. CLK – Serial Clock Line
6. VCC – power input (3.3v önerilir)
7. BL – backlight control
8. GND – Ground

Nokia 5110 LCD Ekran modülü üzerinde Philips firmasının ürettiği PCD8544 sürücü entegresi kullanılmaktadır. Kullanım açısından yaygın bir sürücü entegresi olduğu için çok sayıda örnek proje ve uygulama dosyasını bulabilirsiniz.

Nokia 5110 lcd ile arduino arasındaki bağlantılar:
Nokia 5110 LCD Ekran

Arduino kütüphanesinin eklenmesi:
Nokia 5110 lcd ekranı arduino ile beraber kullanabilmek için 5110 kütüphanesini arduino programımıza eklememiz gerekiyor. Söz konusu kütüphaneyi konu ekinden ya da kütüphane yapımcısının sitesinden indirebilirsiniz.

Kütüphanemizi indirdikten sonra aşağıdaki resimde görüldüğü şekilde kütüphane dosyamızı çağırıp arduino programımıza ekliyoruz. Bu işlemi her uygulama için ayrı ayrı yapmamıza gerek yok. Bir kere eklendi mi tamamdır.

Nokia 5110 LCD Ekran

Nokia 5110 LCD kütüphanesi komutları:
Nokia 5110 LCD Ekran

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

NRF24L01

Wireless NRF24L01 2.4 GHz Transceiver Modül 2.4 GHz Alıcı Verici Modül Nordic Semiconductor şirketinin ürettiği NRF24L01 çipini …

Bir cevap yazın