HC-05

HC05 modülü ile yapacağınız uygulama ile telefon üzerinden bütün modülü istediğimiz gibi giriş-çıkış verebilir istediğiniz kontrol ve devre sürücülerinde kullanabilirsiniz.

HC05 Bluetooth-Serial Modül Kartı, üzerinde CSR firmasına ait BC417 bluetooth çipi bulunan ve Bluetooth 2.0+EDR destekleyen bir karttır.

Hc05 Arduino bluetooth modülünün iki farklı modeli vardır. İlk modelde (HC05 Bluetooth Modülü-A2E6X) çip ve çeşitli devre elemanları bir kart üzerinde dizilmiş olarak bulunmaktadır. Ayrıca kart üzerinde gerekli anten dizaynı optimize edilmiş olarak gelmektedir. Bu tip kartlar PCB tasarımlarında lehimleme kolaylığı açısından daha kullanışlıdır.

Arduino bluetooth controller olarak kullanılan iki modelin İkinci ve daha çok tercih edilen modelde (HC05 Bluetooth Modülü (Pin Çıkışlı)) ise ilk modelin gerekli pinleri ve haberleşme lojik seviyesi ayarlanmış şeklinde bulunmaktadır. Bu modelin üzerinde ikinci bir kart bulunup gerekli pinlerin dışarı alınması sayesinde herhangi bir lehimleme yapılmadan kullanıma uygundur. Böyle bir tasarım hobi ve robotik uygulamalarda kullanım kolaylığı açısından idealdir.

Modülün haberleşme bağlantısı serial (UART) olduğundan hızlı ve kolay bir kullanımı vardır. Ayrıca bu pinler yardımıyla AT komutlarını kullanarak modülün baud rate değeri, isim, şifre gibi çeşitli özellikleri değiştirilebilmektedir.

HC05 modülü ise hem Master hem de Slave olarak kullanılabilmektedir ( HC06 modülü varsayılan olarak Slave modda çalışmaktadır)

HC05 ve HC06 bluetooth kartları fiziksel tip olarak birbirlerine benzerdir. Fakat HC05 bluetooth modülü 6 pinli HC06 modülüyse 4 pinlidir.  Özellik olarak aralarındaki tek fark ise HC05 modülünün kendisine gelen isteklere cevap verirken aynı anda başka bluetooth cihazlarına da bağlanabilmesidir.  HC06 ise sadece kendisine gelen istekleri kabul edebilir fakat başka bluetooth kartına bağlatın isteği gönderememektedir.

HC05 ve HC06 Bluetooth Modülleri İletişimi Nasıl Kurar?

Bluetooh modüllerini bilgisayarınız ile yapılandırmak istiyorsanız bluetooth modülünün pinlerini aşağıdaki gibi eşleştirmelisiniz.

TXD > RXD
RXD > TXD
VCC > 3.3V – 5V
GND > GND

Arduino tarafından gönderilen veriler bluetooth modülü tarafından alınabilmesi için RX ve TX pinleri ters olarak eşleştirilmelidir.
Bluetooth modülü ile android cihazlarınızı haberleştirmek için Bluetooth Terminal adlı uygulamayı indirebilirsiniz.  Telefonunuza programı kurduktan sonra bluetooth modülünüzle eşleştirme yapabilirsiniz. Bunun için Bluetooth modülünün VCC ve GND pinlerini arduino kartınızdaki 5V ile GND pinleriyle eşleştirin. Ardından RX pinini arduino kartındaki TX girişiyle TX pinini de RX girişine takınız. Program üzerinden  bluetooth modülüne bağlanabilirsiniz. Bağlantı olmadığı sürece bluetooth modülünün üzerindeki led belirli aralıklarla yanıp sönecektir. Bağlantı kurulduğunda ise led sürekli yanacaktır.  Bağlantı kurulduğunu bu şekilde anlayabilirsiniz.

Bağlantı kurulduğuna göre artık bluetooth kontrollü arduino projelerine giriş yapabilirsiniz. Aşağıdaki yazıya tıklayarak ilk bluetooth kontrollü uygulamanızı detaylarını öğrenebilirsiniz.

HC05 Bluetooth-Serial Modül Kartı Teknik Özellikleri

 • Bluetooth Çipi: CSR BC417
 • Bluetooth Versiyonu: Bluetooth 2.0+EDR(Enhanced Data Rate)
 • Hafıza: Harici 8Mbit Flash
 • Çıkış Gücü: -4 ~ +6dBm
 • Çalışma Frekansı: 2.4GHz
 • Hassasiyet: -80dBm
 • Çalışma Gerilimi: 1.8 – 3.6V(Tipik: 3.3V)
 • Çalışma Akımı(Max): 40mA
 • Çalışma Sıcaklığı: -40 ~ +85 °C
 • Haberleşme Arayüzü: UART
 • Çalışma Alanı: 10m
 • Boyutlar(Modül): 27x13x2mm
 • Boyutlar(Modül Kartı): 43x16x7mm

 

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

NRF24L01

Wireless NRF24L01 2.4 GHz Transceiver Modül 2.4 GHz Alıcı Verici Modül Nordic Semiconductor şirketinin ürettiği NRF24L01 çipini …

Bir cevap yazın