Elektronik Devreleri Ters Polarmaya Karşı Koruma

Elektronik devrelerin enerji beslemesi ters yönde uygulandığında devreler bundan zarar görür. Hasar oluşan kısmı girişten itibaren iz sürerek bulabilirsiniz. Uygulamalarınızda ters bağlama (ters polarite verme) riskiniz varsa aşağıdaki çözümlerden birisini seçebilirsiniz.


Yüksek ve düşük voltaj koruması yok. Düşük maliyetli ve uygulaması kolay. Giriş gerilimi diyodun iletim gerilimi kadar azalır. (örn: 0.3v) Uygulaması kolay ve ucuz.

Yüksek ve düşük voltaj koruması yok. Maliyet düşük.

Yüksek ve düşük voltaj koruması var. Maliyeti diğerlerine göre yüksek olabilir.

Yüksek ve düşük voltaj koruması yok. Mosfet iyi seçilmelidir. Giriş gerilimini çok az düşürür.

Yüksek ve düşük voltaj koruması yok. Polaritenin yönü önemli değildir. Pozitif ve negatif uçları istediğiniz gibi bağlayabilirsiniz. Giriş gerilimi toplam 2 diyodun iletim gerilimi kadar düşer. (örn: 0.6v)

Giriş voltajı ters bağlandığında röle çekerek devrenin çıkışına enerji beslemesini keser. Bu arada led ışık vererek ters polariteyi haber verir. Kötü yanı rölenin çekme süresi kadar devreye ters gerilim uygulanmış olur.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

Bir cevap yazın