Elektronik Devreleri Ters Polarmaya Karşı Koruma

Elektronik devrelerin enerji beslemesi ters yönde uygulandığında devreler bundan zarar görür. Hasar oluşan kısmı girişten itibaren iz sürerek bulabilirsiniz. Uygulamalarınızda ters bağlama (ters polarite verme) riskiniz varsa aşağıdaki çözümlerden birisini seçebilirsiniz.


Yüksek ve düşük voltaj koruması yok. Düşük maliyetli ve uygulaması kolay. Giriş gerilimi diyodun iletim gerilimi kadar azalır. (örn: 0.3v) Uygulaması kolay ve ucuz.

Yüksek ve düşük voltaj koruması yok. Maliyet düşük.

Yüksek ve düşük voltaj koruması var. Maliyeti diğerlerine göre yüksek olabilir.

Yüksek ve düşük voltaj koruması yok. Mosfet iyi seçilmelidir. Giriş gerilimini çok az düşürür.

Yüksek ve düşük voltaj koruması yok. Polaritenin yönü önemli değildir. Pozitif ve negatif uçları istediğiniz gibi bağlayabilirsiniz. Giriş gerilimi toplam 2 diyodun iletim gerilimi kadar düşer. (örn: 0.6v)

Giriş voltajı ters bağlandığında röle çekerek devrenin çıkışına enerji beslemesini keser. Bu arada led ışık vererek ters polariteyi haber verir. Kötü yanı rölenin çekme süresi kadar devreye ters gerilim uygulanmış olur.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

18650 Pil

18650 Li-on ( Lityum İyon ) Pil 18650 Pil‘ deki 18 çap ve 65  boyu …

Bir yanıt yazın