ELEKTRONİK FLAŞ DEVRELERİ

1) Tanımı ve kullanım alanları:

Elektronik flaş devreleri fotoğrafçılıkta ortamı kısa süreli aydınlatma amacıyla kullanılan devrelerdir. Kaliteli fotoğraf çekimi yapmak için kullanılır.
Flaş lambası olarak soğuk katotlu, gaz iyonizasyonuna dayalı 300-400 volt’luk lambalar kullanılır. Lambada gaz olarak civa buharı vardır.
Elektronik flaş devreleri dört kısımdan oluşur. Bunlar ; Tek transistörlü konvertisör , redresör, flaş lambası ve bunu şok iyonizasyona süren oto trafodur.

2) Elektronik Flaş devre çeşitleri arasındaki farklar:

Birçok elektronik flaş devresinde konvertisör ve redresör kısımları birbirinin benzeridir. Flaş devresinin şok iyonizasyon yöntemleri arasında ufak farklılıklar bulunmaktadır.

3) Elektronik flaş ile konvertisör arasındaki farklar:

Elektronik flaş devreleri bir amaca hizmet eden özel kullanıma sahip devrelerdir. Konvertisörler daha genel kullanıma sahiptir. Elektronik Flaş devreleri yapısında düşük güçlü bir konvertisör bulundurmaktadır. Konvertisörler nispeten yüksek güçlü devreleri beslemek amacıyla imal edilirler.

ELEKTRONİK FLAŞ DEVRELERİ

 

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Çizgi İzleyen Robot

Tasarım ve ağırlık açısından diğer örneklerinden ayrılan bu çizgi izleyen robot kendi klasmanında rakipsiz sayılabilir.Piyasada …

Bir yanıt yazın