TRİSTÖRLÜ KONVERTİSÖRLER

Transistör yerine tristör kullanılarak çok yüksek güçlü konvertisörler yapılabilir. Bildiğimiz gibi tristörler binlerce volt gerilim ve akım değerlerinde çalışabilir. Transistörler ise genelde 30A. akım ve birkaç yüz volt gerilim üstüne çıkamazlar.
Bu durum yüksek güçlü konvertisörlerde sınırlayıcı bir etken olarak karşımıza çıkar ve tristör kullanmak kaçınılmaz olur. Tristörler anahtar olarak kullanıldığı için , transistörle yapılan konvertisördeki gibi kendiliğinden osilasyon yapmaz. Bu sebepten tristörü tetiklemek için harici tetikleme devreleri kullanılır. Bunu sağlamada iki yöntem vardır. Biri şebeke kontrollü tetikleme yapmak diğeri ise harici osilatör kontrollü ( Yabacı kontrollü) tetikleme yapmaktır. Ayrıca tristör iletime girdikten sonra tekrar yalıtıma götürmek gerekir. Bunu sağlayan tristör durdurma devreleri de eklenmelidir. Bu iş için kapasitif durdurma en ideal yöntemdir. Bu tip basit bir tristörlü konvertisör aşağıda gözükmektedir.

tristorlu-konvertisorler

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Tristörü Durdurma Yöntemleri

1.)  Seri anahtarla durdurma 2.)  Paralel anahtarla durdurma 3.)  Kapasitif durdurma 4.)  Rezonans durdurma 5.) …

Bir cevap yazın