SİLİKON KONTROLLÜ ANAHTAR ( SCS – Tetrot )

1) SCS’nin yapısı ve kullanım alanları

Bu eleman aslında çift geytli bir tristördür. Bu elemanın hem anot geyti hem de katot geyti vardır. Tristörde olduğu gibi güç kontrol ve doğrultma devrelerinde kullanılır.
silikon-kontrollu-anahtar-scs-tetrot

2) SCS’ nin uçları ve çalışması :

SCS’de anot , katot ve iki adet geyt uçları vardır. Anot tarafındaki geyt ucu ile eleman negatif tetikleme ile çalışır. Katot tarafındaki geyt ucu ile de pozitif tetikleme ile çalışır. İletim durumundaki bir SCS’nin anot tarafındaki geytine pozitif pals veya katot tarafındaki geytine negatif pals vererek çalışmasını durdurmak mümkündür.

3) SCS’nin tristör ile arasındaki farklar:

Tristörde bir tane geyt ucu bulunur, SCS’de iki geyt ucu bulunur. Tristörü DC çalışmada durdurmak için özel durdurma devreleri gerekir, SCS’ de bu iş çok daha kolaydır.

4) SCS’nin tetiklenmesi :

SCS elemanının geytlerinden birine pals vererek çalıştırabiliriz. Yalnız öncelikle tristörde olduğu gibi A – K doğru polarma olmalıdır.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Tristörü Durdurma Yöntemleri

1.)  Seri anahtarla durdurma 2.)  Paralel anahtarla durdurma 3.)  Kapasitif durdurma 4.)  Rezonans durdurma 5.) …

Bir cevap yazın