Gerilim Dörtleyici

Gerilim dörtleyicide diyot ve kondansatörlerin bağlantıları Şekil 1 ‘de gösterildiği gibi yapılır.

Gerilimin dört katına ulaştırılma işlemi üç aşamada gerçekleşir:
 1. Aşama:
  Giriş AC geriliminin ilk yarı periyodunda, A girişi pozitif (+), B girişi negatif (-) olsun. Devre, C2kondansatörü ve D3 diyodu üzerinden tamamlanır. C2 kondansatörü Vm tepe değeri ile şarj olur.
 2. Aşama:
  İkinci yarı periyotta, A girişi “-“, B girişi “+” olur.
  B, D2, C1, A devresinde C1 kondansatörü Vm ile şarj olur. Aynı anda, gerilim kaynağının, C2 ‘nin, D4 ‘ün ve C3 ‘ün bağlantısı şöyle olmaktadır.
  Şeklinden de anlaşılacağı gibi, C2 daha önce şarj olduğundan, gerilim kaynağının A-B çıkışıyla seri bağlı bir kaynak durumundadır. Dolayısıyla, C4 2Vm ile şarj olmaktadır. Ve bu sırada da C2 de şarj olur.
 3. Aşama:
  Üçüncü yarı periyotta, A girişi “+”, B girişi “-” olur.
  Bu safhada da, C1 kondansatörü, gerilim kaynağı ile seri bağlı hale geçer ve A, C1, D1, C3, B devresi üzerinden deşarj olur. Bu sırada C3 kondansatörü de 2Vm ile şarj olur. Ve aynı zamanda C2 kondansatörü de tekrar Vm ile şarj olur.
  Üçüncü yarı periyot sonunda; C3 ve C4 kondansatörleri 4Vm değerinde şarj olmuş olur. Üçüncü yarı periyodun tepe değerinden itibaren C3 ve C4 kondansatörleri, RL yük direnci üzerinden deşarj olmaya başlar. Bu durum C3 ve C4 ‘ün tekrar şarjına başlayıncaya kadar devam eder. Bu zaman aralığı uzun olmadığı için, C3 ve C4 tam deşarj olmayacaktır.
  Böylece, bir yandan şarj işlemi olurken diğer yandan deşarj işlemi gerçekleştirilerek “0,637*4Vm” ye yakın sürekli bir DC gerilim sağlanır.

Şekil 1 – Gerilim dörtleyici

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

TVS Diyot

TVS (Transient Voltage Suppression) Diyot Devrelerin enerji beslemesi katına paralel bağlanarak kullanılan, koruma amaçlı bir …

Bir cevap yazın