JOSEPH FOURIER

JOSEPH FOURIER KİMDİR?

JOSEPH FOURIER KİMDİR?

Fransız matematikçi (1768 – 1830). 1795’te Ecole polytechnique öğretim görevlisiydi.1798’de Napoleon’un Mısır seferlerine katıldı ve Mısır Enstitüsü’nün sekreteri oldu. 1802’den sonra İsére Valiliği yaptı, Yüz Gün döneminde çıkan olaylara katıldı, imparatorluğun çöküşünden sonra mesleği tehlikeye düştü. Bilimsel çalışmaları özellikle, o dönem geniş ölçüde tartışılan ısının yayılması konusuyla ilgilidir. Bu incelemeleri sırasında Fourier serileri denen trigonometrik serileri buldu.

Théorie analytique de la chaleur (Analitik Isı Kuramı, 1822) adlı yapıtında belli her f fonksiyonunu trigonometrik bir seriyle gösterdi. Fourier’e göre, elde ettiği seriler kaçınılmaz olarak yakınsaktı ve bunları kısmi türevli denklemleri çözmek için kullandı. Bundan birkaç yıl sonra Lejeune – Dirichlet, bir fonksiyonun yakınsak Fourier serisine açılabilmesi için gereken ilk koşul küme-sini verdi. 1817’den başlayarak Bilimler Akademisi üyeliğini yürüten Fourier 1822’de bu kurumun daimi sekreteri oldu. 1826’da Fransız Akademisi’ne girdi.

 

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

Bir cevap yazın