LED TV

LED ye göre görüntü kalitesindeki ciddi artış, çok yüksek kontrast oranları ve hem lCD ve hem de plazma tvlere göre çok az enerji harcaması (enerji tasarrufu) ve daha ince olmaları gibi nedenlerle şu anda en ön planda bulunan ve 2013-2014 itibari ile en fazla satışı yapılan tv modeli LED tv lerdir

LED TV Nedir? Nasıl Çalışır?

LED tv dediğimiz televizyon aslında LCD televizyonun florasan aydınlatmalı değil de LED aydınlatmalı türüdür.
Not: LED teknolojisi zaten yıllardır cep telefonunda kullanılıyor. Bu teknoloji yavaş yavaş evlerimizi ve iş yerlerimizi aydınlatmada da yaygınlaşacaktır.
LED tvler için aslında LCD tv lerin devamı ve daha teknolojik hali diyebiliriz. LED tvler LCD lerin çeşitli yönlerden geliştirilmesiyle oluşturuldu. Mesela aydınlatma da florasan lamba yerine led ışıkları kullanılmaya başladı, cihaz inceldi ve daha tasarruflu hale geldi.Konuya LCD ler ile LEDler arasındaki farkla başlayalım.
LED TV’lerin standart LCD TV’lerden farkları, ekranda görüntü oluşturulurken kullanılan arka aydınlatma teknolijisinde yapılan çok önemli yeni buluş diyebileceğimiz değişikliktir. . Standart LCD TV’lerde arka aydınlatma bir floresan lamba ile yapılır. Bu lamba televizyonun açılması ile yanmaya başlar ve ekrana arkadan gönderdiği ışık sürekli açık kalır. Ekrandaki görüntüyü oluşturan her bir piksele ışık buradan gönderilir.Lamba sürekli açık kaldığı için de enerji harcaması çok fazladır. LED tvlerde enerji tüketimi sadece gerekli olan lambaların (LEDlerin ) yanması nedeni ile çok daha düşüktür.
Bu florasan lamba teknolojisinin bir olumsuz yanı da siyah renk konusudur. Sisteme siyah renk için herhangi bir ışık bilgisi gitmese bile bu floresan lamba sürekli açık kaldığı için tam siyah renge ulaşılamaz. Bu da siyah ve beyaz bölgeler arasındaki kontrast farkının belirli bir seviyeyi aşamamasına neden olur.
LCD TV’lerdeki arka aydınlatma sistemi ile görüntü sinyalinden gelen renklerin yaklaşık %70-%75’i ekrana yansıtılabilir.
led tv özellikleriKonumuz LED tvlerdi. LED TV’lerdeki asıl yenilik aslına bakılırsa ekran teknolojisinde ya da elektronik sisteminde, görüntü sinyallerinde falan değildir. Asıl devrim arka aydınlatma sisteminde gerçekleşmiştir. LED TV’lerde arka aydınlatma olarak floresan lamba yerine bir dizi LED (Light-Emitting Dioede / Işık Yayan Diyot) kullanılır. Ekrandaki görüntüyü oluşturan her bir piksel için ışık, bu LED’ler aracılığıyla gönderilir. Şimdi arka aydınlatma için florasan lamba yerine led ışıklarının kullanılmasının avantajlarını anlatalım.

LED Teknolojisinin Avantajları :

  • Kontrast : Gelen görüntü bilgisinde siyah olan bölgelere ışık sağlayan LED’lerin kapatılarak tam siyah görüntü elde etmek için önemli bir başarı elde edilmesidir. Ekrana yansıtılacak olan görüntüde siyah bölgelere ait LED’ler kapatılarak çok yüksek kontrast oranlarına ulaşılabilir. Bu da görüntü netliğinde belirgin bir artış elde edilmesini sağlar. Örneğin, standart bir LCD TV’de 1:10.000 ile 1:50.000 arasında kontrast oranları elde edilirken bir LED TV’de 1:2.000.000 ile 1:5.000.000 arasında kontrast elde edilebilir.Bu durum led tv ler siyah renkte crt ler kadar başarılıdır anlamına gelmiyor. Tam siyah gösterilebilirken, siyahın tonlarını tam olarak göstermede problemler devam ediyor.
  • Renk Artışı : Bu televizyonlarda gösterilen renkler de artıyor. Standart LCD TV’lerde mevcut renklerin %70 ile %75’i gösterilebilirken LED TV’lerde bu oran %85’e kadar çıkabilmektedir. Bu da daha canlı renkler ve daha gerçekçi görüntü diyebiliriz.
  • Enerji Tasarrufu : Led tvlerin tartışmaya mahal bırakmayan en önemli avantajı enerji tasarrufudur. Bu televizyonlar aynı ekran büyüklüğündeki bir Lcd tv’nin harcadığı elektriğin yarısından azını harcar. Işık kaynağı görüntüye göre kontrol edilebildiği ve açılıp kapatılabildiği için çok ciddi boyutlarda enerji tasarrufu sağlanır. Örnek vermek gerekirse 106 ekran bir LCD televizyon ortalama 200 watt güç tüketirken aynı boyuttaki bir LED TV’de bu rakam ortalama 80–90 watt civarına kadar düşebilir.
  • tv tavsiyesiİncelik : Arka aydınlatmada kullanılan florasan kalkınca ekran da inceldi. Bu televizyonlar daha zarif hale geldi ve ağırlığı azaldı.
  • Her Açıdan Net Görüntü:Yeni nesil LED tvlerde artık televizyonu net izleyebilmek için dik açıyla tam karşısından bakmak gerekmiyor. Şu anda kullanılan ve satıştaki LED televizyonlarda artık farklı açılardan görüntü bozulması sorunu tarihe karıştı.
  • Daha Gerçekçi 3D yayın: 3D film ve yayın yeni gelişiyor. Yeni nesil LED tvlerde bu özellik daha da gerçekçi olarak sunulmaktadır.
  • Diğer Avantajları: Bunları da yine alt alta sıralayalım;

—-Hem LCD ve hem de Plazma tv ye göre daha uzun ömürlüdür.
—-Yüksek ışıkta yansıma problemi önemli ölçüde çözülmüştür. Eski nesil televizyonlara göre çok daha az yansıma yapar.
—-Büyük ebatlı televizyonlarda, özellikle 40” üzeri büyüklükteki televizyonlarda LED’lerin performansları plazmadan çok daha iyidir.

LED Tvlerin Olumsuz Yönleri :

  • Hareketli Görüntülerde Problem: Görüntüyü hızlı oluşturamaması sonucu hareketli görüntülerde görüntü netliğini kaybeder. Bu nedenle yüksek hızlı televizyonlar tercih edilmelidir. Özellikle Spor karşılaşmalarında ve filmlerin hareketli sahne geçişlerinde 100 Hz’nin altındaki televizyonlarda görüntü netliğini kaybeder. Panel herz’i mutlaka en az 100 ve üzeri olmalıdır. Benim tavsiyem 200 hz’dir. Tabi bu televizyonların fiyatı 100 hz’ye göre bir hayli pahalı.
  • Siyah Beyaz Sorunu:Bu sorun LCD ye göre bir hayli azalmıştır ama, Tüplü televizyona ve özellikle plazma tvlere göre hala mevcuttur. Maalesef LED televizyonlar hala tam siyah ve tam beyaz da ve özellikle siyah renklerdeki ton geçişlerinde çok çok başarılı değildir.
  • Ölü Pİxel Problemi: Bu sorun Hem LCD tvlerde ve hem de LED tv lerde mevcut. LED tvlerde ölü pixel sorunu vardır demiyoruz. Ölü pixel bulunma ihtimali vardır. Bu nedenle alınacak televizyon bu yönden de dikkatlice incelenmeli, sorun çıkarsa değiştirebilme daha almadan garantilenmelidir.

LED Tv’lerde Aydınlatma Çeşitleri :

LED tvlerin aydınlatmalarını iki yönden çeşitlere ayırıyoruz. bunlar: 1- Led ışıkların renkleri 2-Arka aydınlatma yöntemleri
Şimdi bunları ayrı ayrı ele alalım.
1- LED Işıkların Renkleri : Beyaz renkli Led ve renkli Led’ler. Bu ikisinin farkı renk doğruluğunda ortaya çıkıyor. Beyaz LeD’li aydınlatmalar geleneksel LCD televizyonlarla neredeyse aynı renk oranlarına sahipken renkli LeD’ler kullanan televizyonlar çok daha doğru renkler gösterebiliyor.
2-Arka Aydınlatma Yöntemleri : LED TV’lerde arka aydınlatma olarak kullanılan LED’lerin bulundukları yerlere göre LED TV’lerin ikiye ayrıldığını söyleyebiliriz. Bunlar doğrudan aydınlatma ve kenardan aydınlatma olarak bilinir. Her iki teknolojinin de kendisine özel avantajları bulunur. Doğrudan aydınlatma kullanıldığında çok yüksek kontrast oranlarına ulaşılabiliyorken kenardan aydınlatma teknolojisinde de çok ince tasarımlar yapabilmek mümkündür. Doğrudan aydınlatma teknolojisini kullanan LED TV’lerde kullanılan LED sayısı ve kontrol ettikleri bölgenin büyüklüğü görüntü kalitesini doğrudan etkiler. Kenardan aydınlatma teknolojisi maliyetleri düşürdüğü için bu teknolojiyi kullanan LED TV’lerin fiyatı daha uygundur. Sonuçta her iki aydınlatma teknolojisi de standart LCD TV’lerin çok üstünde bir görüntüleme performansı ve enerji tasarrufu sunar.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

SCISHION V88 TV Kutusu Rockchip 3229 Dört Çekirdekli

SCISHION V88 Android Tv Box ile Netflix, Kodi gibi medya platformlarını kullanabilir, Play Store’daki Android …

Bir cevap yazın