Teleduino

Arduino ile İnternet Üzerinden Bir LED’i Kontrol Edin


( Devrenin Çalışması ile ilgili ing bilgi )

Teleduino, hobi ya da profesyonel amaçlı hazırladığınız Arduino devrelerini uzaktan yönetebilmenizi sağlayan bir online servistir.
Sistemlerinden ücretsiz olarak her bir Arduino devresi için bir API alıyorsunuz ve bu API değerini hem tarayıcıda hem de Arduino’da tanıttıktan sonra size uzaktan Arduino komutları gönderebilme ve verileri okuyabilme özellikleri sunuyor.
Kurulumları ve eşleştirmeleri tamamladıktan sonra sistem size bir url yapısı veriyor ve bu url’deki query değerlerini değiştirerek Arduino’nuzun istediğiniz pinlerine istediğiniz komutları gönderebiliyorsunuz.
Her bir komut özel bir url’ye karşılık geldiği için de aslında birçok buton tasarlayarak her bir butona bir isim vermek ve farklı komutları uzaktan gerçekleştirmesini sağlamak oldukça kolay. Bu işlemi de ister basit bir html arayüzünde, isterseniz de yine basit bir android ya da ios uygulamasında hazırlayabilirsiniz.

Cihazınızı Teleduino Sunucuda benzersiz olarak tanımlamak için  API anahtarı edinmeniz gerekir. Bu API anahtarı Arduino Sketchimizin içine yüklenmesi gerekir.(Adım 4 te açıklandı).
Anahtarınız talep edilen bir kaç dakika içinde e-posta ile size gönderilecektir.
Anahtar talebi için  https://www.teleduino.org/tools/request_key.php sitesine gidiniz.

1 – Arduino’ya Durum Led’i ekle

Arduino Ethernet Shield

Durum LED’i Arduino 8 numaralı dijital pin üzerinde önceden yapılandırılmıştır.
Durum kodlarının yanıp söndüğünü görmek için LED bağlantısına ihtiyacımız var.
LED’i Arduino ya bağlayalım.

Teleduino cihazınızı yeniden başlatılırken, Durum LED’i yanıp söner. Bağlanma problemi yaşıyorsanız sorun gidermeyi kolaylaştırır.
Farklı durum kodları
1 yanma – Başlıyor
2 yanıp sönme – Ağ başlıyor
3 yanıp sönme – Sunucuya bağlanıyor
4 yanıp sönme – Doğrulama
5 yanıp sönme – Oturum sağlanan anahtar için zaten mevcut (bazen hızlı bir yeniden başlatma sonrası bir sonraki otomatik yeniden başlat çalışacaktır.)
6 yanıp sönme Geçersiz veya izinsiz anahtar
10 yanıp sönme – Bağlantı düştü

2 – Teleduino Kitaplığı Yükleme


Teleduino Arduino IDE ‘niz için bir kütüphane şeklinde geliyor.
Kütüphane Mega versiyon
Kütüphane Uno Versiyon
İndirdikten sonra arşivi açın ve Teleduino 328 denilen bir klasör göreceksiniz.( Mega için Teleduino2560′) daha sonra bu klasörü Arduino IDE’nin kurulumunu yaptığınız yerdeki libraries klasörüne kopyalayın.
Önemli Not: Eğer bu noktada açık Arduino yazılımı Varsa kapatın ve yeniden başlatın. Eğer yapmazsanız, kütüphane kullanılamaz ve derleme hataları alırsınız.

3 –  Sketch’i Arduino’ya yükleme

Teleduino Sketchimizi Arduino’ya yükleme…

Eşsiz API anahtarının devam etmek için gerekli olduğunu unutmayınız..Arduino IDE’yi açın Dosya >Örnekler> Teleduino328> TeleduinoEthernetClientProxy
Bu kullanacağımız sketch i açacaktır.
Dosyanın üstüne yakın bazı ağ yapılandırma değişkenleri göreceksiniz. Değiştireceğimiz tek şey MAC adresi bildirimi. Son bayt değiştirme meselesi 0x01 gibi bir şey olsa bile. MAC adresleri ağ üzerinde benzersiz olmalıdır(Bu yüzden varsayılanı değiştirmeniz önerilir). Eğer iki veya daha fazla Teleduino cihazı ayarlıyorsanız MAC adreslerinin farklı olduğundan emin olmalısınız.
Ayarlanması gereken tek şey, benzersiz anahtar. Referans olarak ekli resme bakın. Varsayılan olarak bir sürü sıfır ayarlanır. Kolaylaştırmak için, benzersiz API anahtarı aldıktan sonra ayrıca Kopyalanan ve programa yapıştırılabilir bir biçimde anahtar olan bir araç için bir URL alırsınız. Anahtarı ayarladıktan sonra doğru seri port seçtiğinizden emin olun ve yükle ‘ye tıklayın.
Program derlenecek ve yüklenecektir.

4-  Örnek API Çağrıları ve Daha fazla Okuma


Bu aşamada Teleduino fonksiyonel bir cihaz olması gerekir. Ethernet kablosu, bir güç kaynağı bağlayın ve cihazınız Teleduino sunucuya bağlı olması gerekir. Bağlantı sürecini izlemek için LED’i gözlemleyin.
Normal çalışma sırasında durum LED’i her 5 saniyede bir yanıp sönecek. Bu her şeyin iyi olduğundan emin olmak için cihaz üstünde sunucu kontrolü yapmaktır.
Yani, bağlı bir Teleduino var , şimdi ne olacak?
Gerçekten çok basit bir çift API çağrıları ile başlayalım. Bu API çağrıları Teleduino üretici yazılımının çalışan hangi sürümü olduğunu ve cihazınızın çalışma süresini size söyleyecektir(milisaniye cinsinden).
Aşağıdaki URL’yi deneyin ({key} yerini benzersiz API anahtarınız ile değiştirin).

UNO için

https://us01.proxy.teleduino.org/api/1.0/328.php?k={key}&r=getVersion
https://us01.proxy.teleduino.org/api/1.0/328.php?k={key}&r=getUptime

Mega İçin

https://us01.proxy.teleduino.org/api/1.0/2560.php?k={key}&r=getVersion
https://us01.proxy.teleduino.org/api/1.0/2560.php?k={key}&r=getUptime

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Arduino Uno Uygulama Seti

Arduino Uno Uygulama Seti ile neler yapabiliriz ? Temel uygulama kartı – LED- Buton uygulamalarını, …

Bir cevap yazın