Vavien Anahtar Tesisatı

Vavien Nedir ?

Bir lambayı veya bir grup lambayı (alıcıyı) iki ayrı yerden aynı zamanda veya farklı zamanlarda yakıp söndüren anahtar çeşididir.

Bir lambayı iki düğme ile nasıl yakıp söndürürüm ?

Örnek tesisatta bir lamba ve  iki anahtar kullanılır. Üç adet bağlantı ucuna sahiptir. Birinci anahtarın orta uç faz iletkeni ne, diğer anahtarın orta ucu lambaya bağlanır. Her iki anahtar arasına iki adet iletken çekilerek diğer uçlara bağlanır.Çift girişli uzun koridorların giriş ve çıkışlarına, iki katlı yerlerin merdiven arası aydınlatması, iki odanın aynı balkona açılması durumunda kullanılır. Faz anahtarın orta ucu ve diğer basılı kontaktan, diğer anahtarın basılı kontağından orta uca geçerek lambaya ulaşır. Lambaya nötr direk bağlı olduğu için fazda anahtarlardan geldiğinde lamba yanar. Anahtarların herhangi birine basıldığında lamba söner.

Vavien anahtar tesisatı çizimi
vaviyen anahtar tesisatı

Vaviyen Anahtar

Vavien Anahtar Bağlantı Şeması

Vavien anahtarın görevi ters devre yapmaktadır ters devre ile iki anahtardan bir lambayı dilediğiniz gibi yönetebilir bir anahtar yaktığınız lambayı diğerinden kapatabilir tekrar yakabilirsiniz.
Vaviyen Anahtar Bağlantısı
Öncelikle iki anahtar arasında bir kablo borusu döşenir .  her vavien anahtarında 3 adet giriş bulunmaktadır bu girişlerin ikisi yan yana diğeri ise karşısındadır yan yana olan girişlerden yani anahtardan anahtara iki adet aynı renk kablo ile birbirine bağlıyoruz daha sonra ise anahtarlarımızda birer tane giriş boşta kalmış oluyor  bir anahtarımızdaki boştaki girişi yakacağımız olan lambanın bir ucuna kablo çekip bağlıyoruz lambamızın değer boşta kalan kablosunu buatdaki nötür kablomuza bağlıyoruz ve son olarak da diğer anahtarımızdaki boşta kalan girişi ise bir kablo çekerek yine buatdaki faz girişine bağlıyoruz hepsi bu kadar vavien anahtarımız hazırdır.

Dimmer ile Vavien ve Liht Anahtar Kullanımı

Dimmerler bir aydınlatma noktasının aydınlık seviyesini kontrol etmek amacı ile kullanılırlar. Genişleyen yaşam alanları ve farklı teknolojiler, aydınlatmaların birçok noktadan kontrol edilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Bu ihtiyaçtan dolayı Legrand, bazı dimmer modellerini vavien anahtar ve liht anahtar ile kontrol edilebilir tipte üretmiştir. Böylece kullanıcı, dimmer üzerinden açma-kapama ve aydınlatma seviyesini kontrol ederken bağladığı ekstra vavien veya liht anahtar ile de birden çok kontrol noktası sağlamış olur. Legrand tüm anahtar priz serilerinde benzer teknolojilere sahip dimmer modelleri sunmaktadır.

Dimmer ve Vavien anahtar kullanımı

Bu uygulamada mevcut dimmere bir vavien anahtar bağlanır. Dimmer ile açma-kapama ve aydınlatma seviyesi kontrol edilirken dimmere bağlı Vavien anahtar ile de aynı aydınlatma üzerinde açma-kapama yapılabilir. Bu sistem bir vavien mantığı ile çalıştığı için vavien dimmer olarak adlandırılır.

Dimmer ve Liht anahtar kullanımı

Bu uygulamada mevcut dimmere bir liht anahtar bağlanır. Dimmer ile açma-kapama ve aydınlatma seviyesi kontrol edilirken dimmere bağlı liht anahtar ile de aynı aydınlatma üzerinde açma-kapama ve dimleme yapılabilir. Liht anahtarına kısa bas-çek aydınlatmayı açar ya da kapatır veya liht anahtarına elimizle basılı tuttuğumuzda ise dimmerin kontrol ettiği aydınlatma hattını dimler. Böylelikle liht anahtarı dimmer ile aynı görevi yapar. Diğer bir avantaj ise liht anahtarının birden fazla paralel şekilde bağlanabilmesidir. Böylece üçüncü hatta dördüncü kontrol noktaları sağlanmış olur.
Vaviyen Anahtar

Permütatör anahtar / Ara vavien

Vavien tesisat normalde iki noktadan kontrol sağlar ama yetmediği durumlarda permütatör anahtar ile vavien tesisatına bir kontrol noktası daha ekleyebiliriz. Böylelikle 3 noktadan tek bir aydınlatma noktasını istediğimiz yerden on istediğimiz yerden off yapabiliriz.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta üç farklı noktadan tek bir aydınlatma hattının kontrolü üç permütatör anahtar ile yapılmaz. Permütatör anahtar iki vavien anahtar ile birlikte kullanılır.

Örnek bağlantı şeması aşağıdaki gibidir. Şema da göründüğü üzere iki vavien anahtar ve bir permütatör anahtar birlikte kullanılır. Böylelikle aydınlatma istenilen anahtardan açılıp ve kapatılabilir. Permütatör anahtar tesisatı mutlaka vavien anahtar ile yapılan atmalara dikkat edilmelidir. Yanlış yapılan bir atlama uygulamanın çalışmamasına sebep olur.

Vaviyen Anahtar

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Güneş Paneli Hesaplama

Güneş enerjisi evde elektrik üretmenin kolay ve ekonomik bir yoludur. Çatınıza veya arka bahçenize güneş panelleri kurarak cihazlarınızın …

Bir cevap yazın