Analog Wattmetre

Analog wattmetlreler, biri akım diğeri gerilim bobini olmak üzere iki bobinli ölçü aletleridir. Akım bobini kalın kesitli az sarımlıdır ve ampermetre özelliği göstermektedir. Gücü ölçülecek alıcıya seri bağlanır. Gerilim bobini ise ince kesitli iletkenlerden çok sarımlı olarak yapılır ve voltmetre özelliği gösterir. Gücü ölçülecek devreye de paralel olarak bağlanır.


Analog wattmetrelerde gerilim bobini hareket edecek şekilde yapılmış ve üzerine bir ibre bağlanmıştır. Ağırlıklarının az olması ve sürtünmeyi azaltmak için gerilim bobininin bir kısım sipirleri azaltılarak, sipirden dolayı azalan direnç sabit elektronik direnç ile(ön direnç) telafi edilmiştir. Gerilim bobinleri gücü ölçülecek alıcıya paralel bağlandıkları için üzerlerinden geçen akım ve meydana getirdikleri manyetik alan sabittir. Akım bobini gerilim bobinine göre daha ağır yapılı hareketsizdir. Üzerlerinden gücü ölçülecek akıcının akımı geçer. Akım, yükün durumuna göre sürekli değişeceğinden dolayı akım bobininde meydana gelen itici manyetik alan da sürekli değişecektir. Wattmetre ibresi ve gerilim bobini de değişen alanın şiddetine bağlı olarak kadranın üzerinde hareket ederek alıcının gücünü gösterecektir.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

ZB2L3 Pil Kapasite Test Cihazı

ZB2L3 Akü 18650 Lityum Pil Kapasite Ölçer Test Cihazı 1.5V – 15V Pil Kapasite Ölçer …

Bir yanıt yazın