Wattmetre

Alternatif akım ( AC ) ve Doğru akım ( DC ) devrelerinde , devrenin çektiği toplam aktif gücü hesaplamak amacıyla tasarlanmış cihazlara wattmetre denir. Wattmetreler yapıları itibari ile ampermetre ve voltmetrenin birleşiminden oluşmuş gibidirler.
Elektrik devrelerinde gücü hesaplayabilmek için devrenin çektiği akımı ve gerilimini bilmek gerekmektedir. Bu amaçla tasarlanmış olan wattmetreler aslında iki ölçüm birden yaparlar

Yapısında bulunan akım bobini , ampermetre mantığı ile devreye seri , gerilim bobini ise voltmetre mantığı ile paralel bağlanırlar. Güç birimi olarak watt ve sembol olarak P harfi kullanılır.
Wattmetrenin devreye bağlantı şeması ; 
wattmetre ile güç ölçümü
Şemada görüldüğü üzere devreye hem seri hem de paralel bağlanan wattmetrelerde 4 bağlantı ucu mevcuttur. Şemada enerji varken yük değerine bağlı olarak harcanan güc wattmetre ekranından okunacaktır.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

ZB2L3 Pil Kapasite Test Cihazı

ZB2L3 Akü 18650 Lityum Pil Kapasite Ölçer Test Cihazı 1.5V – 15V Pil Kapasite Ölçer …

Bir yanıt yazın