Sinyal jeneratörü nedir?

sinyal-Jeneratörü
Sinyal jeneratörü genellikle alıcıların testinde, amplifikatörlerin testinde ve bu cihazların onarımında kullanılır. Sinyal kaynağı olarak kullanılır. Dalga dedektörü, radyo frekans köprüleri gibi yerlerde kullanılır.

Sinyal jeneratörlerinin sınıflandırılması

1 – Frekanslarına göre; (Alçak frekans, radyo frekans vb.)
2 – Fonksiyonlarına göre (Sweep, continuous wawe vb.)

Sinyal Jeneratörünüm Yapısı ve Çalışma Prensibi:

Tipik sinyal jeneratörü beş bölümden meydana gelmektedir:

1- Osilatör Katı
2- Birleştirilmiş Modüleli Sinyal Katı
3- Zayıflatma Katı
4- Sabitlenmiş ve Güç Seviye Katı
5- Çıkış Terminalleri ve Zayıflatma Katı

Şekil 1’de sinyal jeneratörünün blok şeması görülmektedir.
Sinyal jeneratörü laboratuar uygulamalarında sinyal kaynağı olarak kullanılmaktadır. Devrede kullanılan osilatör kararlı bir osilatördür. Örnek olarak Hartley veya eşdeğeri akortlu devre osilatörüdür. Bu osilatörler 200 MHz’in altındaki frekanslar içindir.
Üç çeşit modülasyon vardır; kare dalga, sinüs dalga ve üçgen dalga palsleridir. Kare dalga modülasyonu yerine mikrodalga sinyal jeneratörlerinde kullanılır. Zayıflatıcı çıkışındaki, genlik modülasyonudur. Bu katın çıkışında kazancı arttırılmış modüleli sinyal elde edilir.
Osilatör devresinin yükseltici devresi, iki bölümlü diferansiyel yükseltecinden ve bir DC yükseltici devresi kullanan çıkış bölümünden oluşur. İlk bölüm FET’li yüksek giriş empedans devresi, diğer bölüm ise geniş bandlı yüksek frekansı sağlayan PNP transistörlü yükseltici tip devredir. Osilatörden gelen sinyaller şekillendirilerek gerekli yükselme ve düşme karakteristiği sağlanır. Çıkış zayıflatıcı devre 0 dB’den itibaren 10 dB’lik adımlarla zayıflatma işlemi yapar. Güç kaynağı devresi AC 110 V / 220 V ile beslenmiştir.

Sinyal Jeneratörünün Kullanılması:

Sinyal Jeneratöründeki tuşlar ve fonksiyonları:

1. Frekans Displayi: 8 dijitli bir likit kristal ekrandır. Frekans değerlerinin azalıp artmasını gösterir. Maksimum Megahertz’e kadar gösterebilir. Aynı zamanda cihazın açık olup olmadığını hata vererek gösterir. Tuşların test edilmesinde de bu ekrandan yaralanılır.
2. Genlik Displayi: 3 ½ dijitli likit kristal ekrandır. RF çıkış seviyesini veya genlik değişmelerini göstermektedir. Ardışık sayıcıların akım displayi olarak kullanılır. Tuşların test işleminde kullanılır. Dedekte edilmiş ters gücü gösterir.
3. RF Çıkış Soketi: N kanallı soket AC çıkış sağlamaktadır. Çıkış empedansı 50 W’dur. Çıkış frekans aralığı 100 KHz – 990 MHz’dir. Çıkış zayıflaması +13 dB’den –127 dB’ye kadardır.
4. RF OFF / ON Anahtarı: İki pozisyonlu bu anahtar RF sinyalinin çıkışını kontrol eder. On konumunda RF sinyali çıkışa iletilir. OFF konumunda ise RF sinyalinin çıkışını keser.
5. Bilgi Giriş Tuşları: Frekans, genlik değerlerinin seçildiği tuş takımlarıdır (Örnek: 1KHz, 10 KHz,…..)
6. Değer Arttırma Anahtarı: Frekans ve genlik arttırmamızı sağlayan kalibrasyon tuşlarıdır.
7. Modülasyon Tuşları: İstediğimiz modülasyonu seçmemizi sağlar: kare, sinüsoidal veya üçgen modülasyon. Ayrıca LEVEL, WIDE gibi tuşlar istediğimiz sinyali elde etmemizi sağlayan hassas ayarları yapabiliriz.
8. Modülasyon Giriş/Çıkış Soketi: BNC soketi harici modülasyon sinyali (1 Vpk) veya DC seviye (1 VDC). İç modülasyon sinyali dahili ses osilatör katından üretilmektedir. 400 Hz veya 1 KHz modülasyon sinyali üretir. Çıkış empedansı 600 W’dur.

Sinyal Jeneratöründe Taşıyıcı Fonksiyon Seçimi:

Bunun için fonksiyon, bilgi ve birim bölümlerindeki tuşların kullanılması gerekir. Taşıyıcı frekans tuşuna basılarak fonksiyon seçimi yapılır. Daha sonra istediğimiz modülasyon değerine sahip tuş kullanılarak taşıyıcı frekansının değeri girilir. Taşıyıcı frekansın genliği ise LEVEL ve WIDE tuşlarıyla ayarlanır.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

ZB2L3 Pil Kapasite Test Cihazı

ZB2L3 Akü 18650 Lityum Pil Kapasite Ölçer Test Cihazı 1.5V – 15V Pil Kapasite Ölçer …

Bir yanıt yazın