Ölçüm Cihazı Özellikleri ve Kullanımı

Dijital veya sayısal Multimetre, direnç, akım ve gerilim gibi büyüklüklerin yanında bazı elektronik devre elemanlarının değerlerinin ölçümünü tek bir bütünleşik ölçüm aletinde birleştirmiş ve ölçüm sonucunu ise sayısal olarak değerlendiren ve genellikle likid kristal bir ekranda gösteren cihazlardır. Multimetrenin angi büyüklüğü ölçeceği, mod seçicisinni getireceği konum ile belirlenir.Doğru akım gerilimi, direnç ve akım ölçümlerinin yanında kondansatör, diyot, sıcaklık, alternatif gerilim ve mili Volt kademeleride mevcuttur. Ölçümü yapabilmek için cihazın ölçüm ucu yani Com ve pozitif problar elemana temas ettirmek yoluyla kullanılır.

Direnç Ölçümü ve Kısa Devre

Multimetre ile direnç ölçümü yapmadan önce mod seçiciyi resimde görüldüğü gibi, direnç ölçüm moduna getirelim. Direncin yönü bulunmadığı için, probların konumu önemli değildir. Multimetrenin modeline göre direncin birimini ohm değerinin yanına yerleştirecektir. Multi metredeki özellikten kısa devre olup olmadığını görebilirsiniz.
 Multimetre

Gerilim Ölçümü

Bir doğru akım kaynağının gerilimini ölmek için, öncelikle multimetre mod seçicisini, DC akım V simgesi üzerine getirmeliyiz. Burada dikkat edilmesi gereken, kırmızı renkli pozitif probun kaynağın (+) ucuna, siyah renkli Com probun ise negatif (-) ucuna dokundurulması gerektiğidir. Aksi halde voltajı negatif olarak gösterecektir Alternatif akım gerilimini ölçmek için ise, DC volt modunun yakınında olan AC modunu seçmelisiniz. Bu şekilde yaptığımız ölçüme kaynak geriliminin boşta ölçümü denebilir.

İşletme Geriliminin Ölçümü

9V’luk güç kaynağımızla bir direnç ve Led’den ibaret bir devre oluşturduk. Devrenin gerilimini giriş ve çıkış uçlarından ölçtüğümüzde, başka bir deyişle, multimetreyi devreye paralel bağladığımızda, gerilimin yük üzerinde bir miktar düştüğünü gözlemleyebiliriz. Şimdi ölçtüğümüz gerilim devrenin işletme gerilimidir.

digitalmultimetre
Devre Akımının Ölçülmesi

Bir devreden geçen akımı ölçmek için, multimetre devreye seri bağlanır. Multimetre alternatif akımı ve doğru akımı kendisi seçmektedir Otomatik kademeli multi metreler kullanım kolaylığı açısından avantajlıdır.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Elektronik Malzeme Testleri

Elektronik arıza bulma test cihazları iki başlık altında incelenebilir. ATE (Automatic Test Equipments-Otomatik Test Akuıpmınts) …

Bir yanıt yazın