BASINÇ TRANSDUSERLERİ

1- Basınç Transduserlerinin Tanımı ve Kullanım Alanları:
Üzerlerine düşen basınçla orantılı olarak fiziki yapılarında meydana gelen değişimden dolayı basınç seviyesini ya da basınç değişimi seviyesini elektriksel işarete dönüştüren devre elemanlarına denir.
Basınç transduserleri , tartı aleti yapımında, sıvı ve gaz basınçlarını ölçmede, kan basıncının ölçümünde vb. alanlarda kullanılır.
2- Basınç Transduserlerinin Çeşitleri ve Kullanım Nedenleri:
Basınç transduserleri, manyetik veya piezo elektrik kristal yapılı olmak üzere iki çeşittir. Manyetik transduserler, sabit basıncı elektriksel işarete dönüştüremediklerinden, bu gibi durumlarda Weston köprüsü yöntemi ( LOAD CELL – Yük Hücresi) kullanılır. Yük Hücreleri üzerlerine düşen basınca göre direnci değişen elemanlardan oluşur. Weston köprüsü vasıtasıyla dirençlerdeki gerilim değişimleri algılanır ve çıkışa aktarılır.

Manyetik basınç transduserleri de iki alt başlıkta toplanır. Bunlar : Manyetik basınç değişimi transduserleri ( Ses transduserleri) ve manyetik basınç- frekans transduserleridir.
Manyetik basınç-frekans transduserleri tıpta kan basıncının ölçümünde kullanılır. Ses transduserleri ise mikrofon ve hoparlördür.

3- Basınç Transduserleri Arasındaki Farklar ve Çalışması:
Basınç transduserleri genel olarak yük hücresi ve manyetik basınç transduseri olarak ikiye ayrılır. Manyetik basınç transduserlerin yapısında endüktif devreler varken, yük hücreleri, bazı kristal yapıların basınç altında direnç değişimi göstermelerine göre çalışırlar.
Yük hücreleri özellikle sabit basıncın ölçülmesi gerektiği terazi , cisimlerin gerilme miktarlarının ölçülmesi vb. yerlerde kullanılır.

 

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

MQ Gaz Sensörü

MQ serisi gaz sensörleri, pratik kullanımları ve uygun fiyatları sebebiyle Arduino ve diğer kontrolcülerle beraber …

Bir yanıt yazın