Nem Sensörü

Nem sensörü devresi ortamdaki neme göre devresini çalıştırarak baglanan yükü aktif hale getirir.(baglanan yükten kastım lamba ws benzeri şeyler)nem-sensörü

Çalışma mantıgı ise nem algılayan plakalarımızın arasında boşluklar vardır.Bu boşluklar nemlenerek nem plakası kısmını iletime geçirir ve devre tamamlanır.
(örnek verecek olursak bir kabloyu kopartıp çok yakınlaştırdıgınızı düşünün ama aralarında iletim yok ortamdaki nem sayesinde iletime geçebiliyor.Sonuçta havadaki su iletkenlik saglıyor).

Nem sensörü plakaları iletken olduktan sonra T2 transistörü iletime geçiyor.Devre yolunu takip ederek nem plakalarından çıkan yolun T2 transistörünün base sine gittigini görüyorsunuz.Transistör iletime geçtikten sonra bundan sonraki kısım bildiginiz flip-flod devresidir.

Siz nem algılandıktan sonra lamba değilde farklı bir eleman çalıştırmak istediniz yapmanız gereken öncelikle devredeki lamba yerine  12 volt role baglayıp (bobin ucunu) transistörleri değiştirmelisiniz.Bc 547 ler 100ma civarına dayanır ondan en akım artışında elinizde patlar devre.

 

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

MQ Gaz Sensörü

MQ serisi gaz sensörleri, pratik kullanımları ve uygun fiyatları sebebiyle Arduino ve diğer kontrolcülerle beraber …

Bir yanıt yazın