QRE1113 Sensör

Kızılötesi Yansıma Sensörü SMD (IR Reflectance Sensor – QRE1113)

QRE1113 kızılötesi yansıma sensörü, kullanımı kolay kızılötesi ışık miktarına bağlı olarak değişen, kızıl ötesi ışına bağlı olarak arkasındaki sensör ile algılamaktadır. Bu küçük sensör siyah ya da beyaz çizgiyi algılaması için kusursuz bir sensördür.
QRE1113 IR yansıma sensörü, iki ana parçadan oluşmaktadır. Bunlar; IR LED ve IR hassas fototranzistördür. Vcc ve GND pinlerine güç uygulandığında IR (Kızılötesi) LED yanacaktır. Çizgi izleyen robotlarınızda analog ve dijital çıkış veren yansıma sensörlerinde, enkoder kartlarında kullanılmaktadır.

QRE1113 sensörü piyasada sıkca karşılaşılan QTR‘de görülmektedir

QTR-1RC sumo, mini sumo, çizgi izliyen gibi bir çok robot projesinde kullanılan bir çizgi sönsörüdür.
QTR-1RC yansıma sensörü tek bir kızıl ötesi LED ve bir foto-transistör çifti taşımaktadır. Üzerindeki foto-transistör bir kapasitör boşalma devresini kullanarak dijital giriş çıkış hattını mikro denetleyici üzerinde kullanarak yansıyan IR analog değerlerini kapasitörün boşalma süresini ölçerek hesaplamaktadır. Daha hızlı kapasitör boşalma süreleri daha fazla yansımanın olduğu anlamına gelmektedir.

Analog

QTR-1RC
QTR-1RC

Dijital
QTR-1RC
QTR-1RC

LED akım sınırlama dirençleri yaklaşık olarak 20-25 mA’i LED’lere VIN 5V olduğunda sağlamaktadır. Akım ihtiyaçları bazı mikro işlemci I/O hatları ile yapılmasına izin vererek, sensörlerin I/O hattı üzerinden güç saklaması çalıştırılması ve durdurulmasını sağlar.
Küçük ebatlarından dolayı, birden fazla ünite hat algılaması ve proksimetri/köşe algılaması gibi uygulamalara yerleştirmek için düzenlenebilmesini sağlamaktadır.

Özellikler:

5VDC çalışma voltajı
25mA besleme akımı
Dijital I/O uyumlu
Optimal algılama mesafesi: 0.125” (3mm)

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

MQ Gaz Sensörü

MQ serisi gaz sensörleri, pratik kullanımları ve uygun fiyatları sebebiyle Arduino ve diğer kontrolcülerle beraber …

Bir yanıt yazın