SERİ DEVREDE EMPEDANS

Seri devrelerde,devreden geçen akım sabittir. Gerilim ise her devre elemanı uçlarında farklıdır. Bu nedenle seri devrelere ‘Akım devresi’ adı verilir ve referans olarak akım alınır.Akım Koordinat sistemi üzerinde X ekseninde gösterilir.


Direnç Bobin seri devresi


Burada direnç uçlarındaki gerilim

VR  = İ.R’dir

Bobin ucundaki gerilim;

VL  =  İ .XL’dir

Burada XL kullanılması nın nedeni, alternatif akım da bobinin direncinin endüktans olarak karşımıza çıkmasıdır ve endüktans formülü kullanılır. Devrenin uçlarındaki gerilim ise,bunların vektörel toplamıdır.
_____________
V =  V  VR2 + VL2        olur.

Devrenin uçlarındaki gerilim

V = İ . Z  dir. O halde tüm V lerin yerine karşılıklarını yazarsak
_______________
İ.Z = V(İ.R)2 +(İ.XL)2     olur.
_______________
Z =  V  R2 + XL2        olur.                      

Yukarıda seri bir direnç, bobin devresinde empedansı gördük, burada bobinin gerilimi  90 derece ileri fazdadır. Direncin akımı ve gerilimi arasında bir faz farkı yoktur. Her iki gerilimin vektörel toplamları bu devrede gerilimin akıma göre j  açısı kadar ileride olduğunu gösterir. Bu açı:

Cos j  =  R / Z dir. 

Daha önce XL nin  w L ye eşit olduğunu ve bununda 2pf.L olduğunu görmüştük.

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

LM358

LM358 Op-Amp entegresi SOIC-8 kılıfta olup içinde 2 adet amplifikatör birimi bulunduran bir Op-Amp entegresidir. 0.3V/µs …

Bir cevap yazın