Tam Dalga Doğrultma

 İki diyotlu (orta uçlu) tam dalga dogrultma devresi : Transformatörün sekonderinin her iki ucuna seri ve ayni yönde bağlanan birer diyot ile yapilan, diyot yönlerine göre sadece pozitif yada negatif  alternanslari geçiren devreyeorta uçlu tam dalga dogrultucu devresi denir. Bu isim devrede kullanilan transformatörün orta uçlu olmasindan dolayi verilmistir. Ayni devre iki diyotlu tam dalga dogrultucu devresi olarak da adlandirilir.

Devrede transformatörün primer girisine gelen 220V. AC gerilim, orta uçlu transformatör tarafindan düsürülerek, sekonder çikisindan 2x12V. AC olarak elde edilir. Orta uca göre iki dis uçta 12V gerilim olusurken, iki dis uç arasinda ise 24 Volt elde edilir. Her iki dis uçta orta uca göre simetrik bir gerilim olusur.

Tam dalga dogrultma devresinde iki diyot sira ile iletime geçerler. Dolayisiyla  her iki diyot sekonder geriliminin birer alternansinda iletime geçtiklerinden diyotlar ayni yük akiminin yarisini tasirlar. Böylelikle devredeki diyotlarin her biri yarim dalga dogrultucu olarak görev yaparlar.

Yarim dalga dogrultmaç devrelerinde PIV, sekonderin maksimum gerilimine (Vm) esit iken, iki diyotlu tam dalga dogrultma devrelerinde ise maksimum sekonder geriliminin iki katidir (2Vm yada VP-P). Köprü diyotlarla gerçeklestirilmis tam dalga dogrultma devresinde PIV yarim dalga dogrultmada oldugu gibi maksimum sekonder gerilimine esittir (Vm).

Asagidaki sekilde görüldügü gibi üst uca pozitif alternans geldiginde alt uca negatif alternans gelir. Bu durumda D1 diyotu iletimdeyken D2 diyotu yalitimdadir. Sekonderin üst ucundan çikan akim D1 diyotu ve yük direnci üzerinden geçerek sekonderin orta ucundan devresini tamamlar. Orta uca göre üst uç (+) polaritede iken alt uç (-) polaritede olur.

Asagidaki sekilde alt uca pozitif alternans geldiginden D2 iletimde ve ayni anda üst uca da negatif alternans geldiginden D1 yalitimdadir. Sekonderin alt ucundan çikan akim D2 diyotu ve yük direnci üzerinden geçerek sekonderin orta ucundan devresini tamamlar. Orta uca göre üst uç yine (+) polaritede iken alt uç (-) polaritede olur. Dolayisiyla çikisin üst ucunda, sekonderin her iki alternansinda da pozitif yönde nabazanli DC gerilim olusur.

Asagidaki sekilde sekonder geriliminin pozitif ve negatif alternanslarinda diyotlarin sirayla iletime geçmesiyle çikista elde edilen nabazanli DC gerilim görülmektedir.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Diyot Çeşitleri

Diyotlar Diyot , elektrik akımının yalnızca bir yönde geçişine izin veren, yarı iletken maddelerden yapılmış …

Bir yanıt yazın