TP4056

TP4056 3.7V Batarya Şarj Entegresi – SOP8


TP4056, tek hücreli lityum iyon piller için eksiksiz bir sabit akım/sabit voltaj lineer şarj cihazıdır. SOP paketi ve düşük harici bileşen sayısı, TP4056’yı taşınabilir uygulamalar için ideal Dahili PMOSFET mimarisi sayesinde blokaj diyota ihtiyaç duymaz ve Şarj Akımı Devresinin negatif olmasını engeller. Termal geri besleme, yüksek güç çalışması veya yüksek ortam sıcaklığı sırasında kalıp sıcaklığını sınırlamak için şarj akımını düzenler. Şarj voltajı 4,2V olarak sabitlenmiştir ve şarj akımı tek bir dirençle harici olarak programlanabilir. TP4056, son dalgalanma voltajına ulaşıldıktan sonra şarj akımı programlanan değerin 1/10’una düştüğünde şarj döngüsünü otomatik olarak sona erdirir.

TP4056 Diğer özellikler arasında akım izleme, düşük voltaj kilitleme, otomatik şarj ve şarjın sonlandırıldığını ve bir giriş voltajının varlığını gösteren iki durum pini bulunur.

Kullanım Alanları

Cep Telefonları, PDA’lar, GPS
Şarj Yuvaları
Dijital Fotoğraf Makineleri, Taşınabilir Cihazlar
USB Veri Yoluyla Çalışan Şarj Cihazları

Seri TP4056
Çalışma Gerilimi 0.3V – 8V
Çıkış Akımı 1A
Pil Tipi Li-Ion
Çalışma Sıcaklığı -40°C~+85°C
Paket Tipi SOP8

TP4056 1A Lityum Pil Şarj Modülü – Akım Korumalı

TP4056

TP4056 1A Lityum Pil Şarj Modulu dahili akım koruma devresi ile Tek hücreli 1S 3.7V 1A yada 16550 gibi Lityum İon pilleri şarj edebilmektedir.
Üzerinde bulunan gösterge ledleri yardımıyla pilin dolduğu anlaşılabilmektedir. Üzerinde bulunan akım koruyucu devre sayesinde 1A sarj akımı dolum yaptığı piller sar olduğundan sarj akımını kesmektedir.
TP4056 1A Lityum Pil Şarj Modülü üzerinde mini USB bulunmaktadır.  Giriş voltajını kart üzerinde bulunan IN+ ve IN- kanallarından verilebileceği gibi mini USB üzerinden de sağlanabilmektedir.
TP4056 1A Lityum Pil Şarj Modülü, pil voltajı 2.4 Voltun altına düştüğü zaman bağlanan pili korumak için şarjı durdurmaktadır.


TP4056 1A Lityum Pil Şarj Modülünün mikro USB girişli modelide bulunmaktadır. Mikro USB girişli model ile mini usb girişli model arasındaki tek fark giriş USB tipleridir.
Not : Modül üzerinde ters polarite koruması ve aşırı voltaj koruması yoktur, fakat herhangi bir yanlış bağlamada yada yüksek voltajlı pil bağlandığı zaman modül zarar görmektedir.
TP4056

TP4056 1A Lityum Pil Şarj Modülü Özellikler

  • Mini USB giriş arayüzü
  • 1 Ampere kadar şarj akımı
  • Akım Koruması
  • % 1.5 sarj doğrululuğu
  • 4.5V ile 5.2V arası giriş voltajı
  • 4.2 Volta full sarj voltajı
  • 3A pil yüksek akım koruması
  • 2.4V pil düşük voltaj koruması

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

LM2596

LM2596 ayarlanabilir voltaj regülatörü LM2596 regülatörü, voltaj düşürücü anahtarlama regülatörünün kolay ve rahat tasarımı için ideal …

Bir yanıt yazın