7 Segment Display Devresi

7 Segment Display
7 parçalı gösterge 7 adet led den oluşturulmuş bir yapıdır ve elektronik devrelerde numaralar ve bazı karakterleri göstermek için kullanılır.7 parçadan hariç birde sağ alt köşede nokta görevini yapan bir led daha vardır. bu durumda aslında 8 parçalı gösterge denmesi gerekirken, bu parçaların sayısı 16 da olsa adı gene 7 parçalı gösterge olarak kalmıştır.

Temel olarak 2 tür gösterge vardır

1) Ortak anot display

Bu yapıda ledlerin anotları birleştirilmiş ve gerekli girişler katottan verilmektedir.Bu durumda yanmasını istediğimiz parçaya ait uçtan (-) vermemiz gerekir.
Oratk anot displayde girişler 7 parça + 1 decimal nokta için= 8 adet katot ucu ve bir adet de anot ucu olmak üzere esas istibarıyle 9 uç olacaktır.
Ama yapı itibarıyle göstergelerde ortak olan ucun tek olması sorun oluşturacağı için ve bizlere kolaylık olması için displaylerde ortak olan uçtan hem üstte hemde altta olmak üzere 2 adet bulunur.
7 Segment Display

2) Ortak katot display

Bu yapıda ledlerin katotları birleştirilmiş ve gerekli girişler katottan verilmektedir.Bu durumda yanmasını istediğimiz parçaya ait uçtan (+) vermemiz gerekir.
Ortak katot display de de 8 adet anot ucu ve 1 adet de katot ucu olmak üzere esas istibarıyle 9 uç vardır.
Uç tanımları üreticilere göre değişebilmektedir. bu yüzden yukardaki uç tanımları ile sisin elinizde bulunan göstergenin uç bağlantıları farklılıklar gösterebilir.
2-3 Volt luk DC bir kaynakla bu uçların yerlerini deneyerek çok rahat bulabilirsiniz
Sağlamlık kontrolune gelince zaten eğer göstergede hiç bir şey göstermiyorsa bozuk demektir.daha detaylı incelemsi var oda içinde bulunan diyotların katot mu anotmu olduğuna göre bir diyotmuş gibi incelemek
7 Segment Display
7 Segment LED Display Nedir ? Nasıl Kullanılır ?
7 Segment Display7 Segment Display

Aşağıdaki ortak anotlu kırmızı 7-segment gösterge segment basına 10mA akımla çalışıyor. 5V gerilim kaynağı kullanarak nasıl 5 yazdırabiliriz ?

7 Segment Display
5 yazmak için A, C, D, F, ve G segmentleri yanmalıdır. Bunun için göstergenin 8 numaralı ucu +5 Volt`a bağlanmalıdır. Kırmızı LED için 10mA akımda Vd.ileri=2V olduğuna göre akımı 10mA ile sınırlamak için devreye (5 − 2)/0.010 = 300 Ohm seri direnç koymalıyız. Dirençlerin birer ucunu kaynağın eksi ucuna bağlayıp diğer uçlarını göstergenin 7, 4, 2, 9, 10 no.lu uçlarına baglamalıyız.
7 Segment Display
7 Segment Display

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.)

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Led Uygulama Devreleri

Model Demiryolu için Ark Kaynağı Simülatörü Akü Monitörü MkI MkII İki Renkli LED Bisiklet Flaşör …

Bir cevap yazın