Alessandro Volta

Alessandro Volta Kimdir?

Alessandro Volta
18 Şubat 1745 yılında doğan ve 5 Mart 1927 yılında ölen Alessandro Volta, İtalya’nın en önemli fizikçileri arasında yer almaktadır. Özellikle Fizik alanında yaptığı çalışmalar dışında pilin icadı ile tanınan Alessandro Volta, Napoleon ile yakın ilişkiler kurmuştur.
Bu yazımızda Alessandro Volta kimdir, Alessandro Volta nın hayatı, Alessandro Volta nın çalışmaları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.
1745 yılında Como’da doğan Alessandro Volta , 1774 yılında Royal okulunda Fizik profesörü unvanını elde etmiştir. Bu dönemde statik elektrik üretebilen elektroforu icat eden Alessandro Volta, bu icadı ile kısa sürede tanınmıştır. Fizik alanında yaptığı çalışmalar dışında gazların kimyası konusunda da çalışmalar yürütmüş, 1776 yılında yaptığı aramalar sonucunda Moggiore Gölünde metan bulmuştur.
Çalışmaları arasında elektrik potansiyeli, yükler gibi konular bulunmakla birlikte Volta’ya ait olan kapasitans yasası da elektrik potansiyeli konusunda önemli bir çalışma olmuştur. 1779 yılında Pavia Üniversitesinde Fizik profesörlüğüne getirilen Volta, 40 yıl boyunca bu unvanı korumuştur.
Çalışmaları ile Napoleon’un ilgisini çeken bilim adamı, Galvani ile önemli çalışmalar yürütmüştür. Kurbağa bacağı ile yaptığı çalışmalarda elektrolit olarak adlandırılan iletken ve elektrik dedektörü yine kendisi tarafından keşfedilmiştir. Voltaik pil konusunda yaptığı çalışmalara katkı sağlayan William Nicholson, Tiberius Cavallo ve Abraham Bennet’e önemli bir meblağ ödemiştir. Yine yaptığı pil, elektro kimyasal hücre olarak kredilendirilmiştir. Yaptığı denemelerde en etkili çiftin çinko ve bakır olduğu yine kendisi tarafından keşfedilmiştir.

Pil Nasıl İcat Edildi!

Elektrik milattan öncesinden beri biliniyordu fakat net ve uygulanabilir bir bilgi olarak ortaya koyulması ancak 19. yüzyılda gerçekleşebilmiştir. Bu tarihe kadar elektrik alanındaki en önemli isimlerden birisi Luigi Galvani(1737-1798)’dir.
Luigi Galvani, 1783 yılında yaptığı ünlü kurbağa deneyi ile bilinir. O tarihte bilinen statik elektriği kullanarak metal bir çubukla ölü bir kurbağanın bacağına dokundurmuş ve bacağın hareket ettiğini keşfetmiştir. Bu olay, statik olarak elektrik yüklenmiş bir metal çubuğun uyarıldığında kasları hareket ettirmesi prensibine dayanır ve bio elektriğin keşfi için yapı taşlarından birini oluşturur.
Galvani, hayvansal elektrik olarak adlandırdığı buluşunda canlı hücrelerinin değil kasların elektrik içerdiğine inanmıştır. Fakat Galvani’den sonra deneyleri sürdüren Alessandro Volta (1745–1827), bunun kas hücrelerinin yapısındaki metal iyonlarından ve içerisindeki sıvıdan kaynaklandığını keşfetti.
Alessandro Volta, aynı mantıkla ilerleyerek tuzlu su çözeltisinin iki ayrı uç kısmına çinko ve bakır metal parçalarını yerleştirmiş ve elektrik akımını elde etmiştir. 1801 yılında gerçekleşen bu keşif Volta Pili olarak bilinir. Bu keşif ile Galvani’nin hayvansal elektrik teorisi ortadan kalkmıştır . Alessandro Volta 1827 yılında ölmüştür. Ölümünden sonra elektrik ve elektriği depolama yani pil alanında yapılan gelişmelerde onun temelini attığı bu keşifin değeri çok daha iyi anlaşılmış ve onun anısı olarak elektrik gerilim birimine “Volt” adı verilmiştir.
Alessandro Volta

Alessandro Volta icatları nelerdir?

Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta, (d.18 Şubat 1745 – ö. 5 Mart 1827). İtalyan fizikçi.
Günümüzden yaklaşık 2.000 yıl önce, eski Yunan bilgini Thales, bir kumaş parçasını fosil ağaç reçinesinden oluşmuş sarı bir kayaç türü olan kehribara sürterek, küçük elektrik kıvılcımları elde etmişti.
Ama insanların bu gücü denetim altına alarak, düzenli bir elektrik akımı sağlayan pili üretmeyi başarmaları için aradan çok uzun bir zaman geçmesi gerekliydi. 1800’de Alessandro Volta, yaptığı ilk pile ilişkin ayrıntıları yayınladı.
Alessandro Volta 1800’de en büyük buluşu olan elektrik pilini gerçekleştirdi. 1782’de Fransız Bilimler Akademisi’nin, 1791’de Royal Society’ nin üyeliğine seçildi. 1881’de elektrik potansiyel farkı birimi onun arasına volt olarak adlandırıldı. Tuzlu su içine batırdığı bakır ve çinko elektrotlardan oluşan pille ilk kez sürekli elektrik akımı sağlayan bir üreteç geliştirdi. 1801’de Napolyon tarafından ödenek bağlanan Alessandro Volta Paris’e çağrıldı. İtalya Krallığı’nın kontu ve senatörü unvanını aldı.
Basit pilin keşfi Alessandro Volta’ya atfedilir, fakat kendisi hiç bir vakit, pilin çalışması için doğru bir izah bulamadı. Alessandro Volta, Elektrik akımını, yanlış olarak iki metalin gerçek değerlerine atfetti, halbuki gerçekte, elektrolitin çinko çubuklar üzerine kimyasal etkisinin sonucudur.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Türkiye’nin ilk Füzesi ve Kirkor Divarcı

Bandırma Füze Kulübü 1959 yılında, Bandırma’da lise öğrencileri tarafından, Türkiye’de eşi benzeri görülmeyen bir kulüp …

Bir cevap yazın