Alessandro Volta

Alessandro Volta Kimdir?

18 Şubat 1745 yılında doğan ve 5 Mart 1927 yılında ölenAlessandro Volta, İtalya’nın en önemli fizikçileri arasında yer almaktadır. Özellikle Fizik alanında yaptığı çalışmalar dışında pilin icadı ile tanınan Volta, Napoleon ile yakın ilişkiler kurmuştur.
Bu yazımızdaAlessandro Voltakimdir, Alessandro Volta hayatı, Alessandro Volta çalışmaları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.
1745 yılında Como’da doğan Volta, 1774 yılında Royal okulunda Fizik profesörü unvanını elde etmiştir. Bu dönemde statik elektrik üretebilen elektroforu icat eden Volta, bu icadı ile kısa sürede tanınmıştır. Fizik alanında yaptığı çalışmalar dışında gazların kimyası konusunda da çalışmalar yürütmüş, 1776 yılında yaptığı aramalar sonucunda Moggiore Gölünde metan bulmuştur.
Çalışmaları arasında elektrik potansiyeli, yükler gibi konular bulunmakla birlikte Volta’ya ait olan kapasitans yasası da elektrik potansiyeli konusunda önemli bir çalışma olmuştur. 1779 yılında Pavia Üniversitesinde Fizik profesörlüğüne getirilen Volta, 40 yıl boyunca bu unvanı korumuştur.
Çalışmaları ile Napoleon’un ilgisini çeken bilim adamı, Galvani ile önemli çalışmalar yürütmüştür. Kurbağa bacağı ile yaptığı çalışmalarda elektrolit olarak adlandırılan iletken ve elektrik dedektörü yine kendisi tarafından keşfedilmiştir. Voltaik pil konusunda yaptığı çalışmalara katkı sağlayan William Nicholson, Tiberius Cavallo ve Abraham Bennet’e önemli bir meblağ ödemiştir. Yine yaptığı pil, elektrokimyasal hücre olarak kredilendirilmiştir. Yaptığı denemelerde en etkili çiftin çinko ve bakır olduğu yine kendisi tarafından keşfedilmiştir.
Pil Nasıl İcat Edildi!
Elektrik milattan öncesinden beri biliniyordu fakat net ve uygulanabilir bir bilgi olarak ortaya koyulması ancak 19. yüzyılda gerçekleşebilmiştir. Bu tarihe kadar elektrik alanındaki en önemli isimlerden birisi Luigi Galvani(1737-1798)’dir.
Luigi Galvani, 1783 yılında yaptığı ünlü kurbağa deneyi ile bilinir. O tarihte bilinen statik elektriği kullanarak metal bir çubukla ölü bir kurbağanın bacağına dokundurmuş ve bacağın hareket ettiğini keşfetmiştir. Bu olay, statik olarak elektrik yüklenmiş bir metal çubuğun uyarıldığında kasları hareket ettirmesi prensibine dayanır ve bioelektriğin keşfi için yapı taşlarından birinioluşturur.
Galvani, hayvansal elektrik olarak adlandırdığı buluşunda canlı hücrelerinin değil kasların elektrik içerdiğine inanmıştır. Fakat Galvani’den sonra deneyleri sürdürenAlessandro Volta(1745–1827), bunun kas hücrelerinin yapısındaki metal iyonlarından ve içerisindeki sıvıdan kaynaklandığını keşfetti.
Volta, aynı mantıkla ilerleyerek tuzlu su çözeltisinin iki ayrı uç kısmına çinko ve bakır metal parçalarını yerleştirmiş ve elektrik akımını elde etmiştir. 1801 yılında gerçekleşen bu keşif Volta Pili olarak bilinir. Bu keşif ile Galvani’nin hayvansal elektrik teorisi ortadan kalkmıştır.Alessandro Volta 1827 yılında ölmüştür. Ölümünden sonra elektrik ve elektriği depolama yani pil alanında yapılan gelişmelerde onun temelini attığı bu keşifin değeri çok daha iyi anlaşılmış ve onun anısı olarak elektrik gerilim birimine “Volt” adı verilmiştir.
Alessandro Volta icatları nelerdir?
Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta, (d.18 Şubat 1745 – ö. 5 Mart 1827). İtalyan fizikçi. right Günümüzden yaklaşık 2.000 yıl önce, eski Yunan bilgini Thales, bir kumaş parçasını fosil ağaç reçinesinden oluşmuş sarı bir kayaç türü olan kehribara sürterek, küçük elektrik kıvılcımları elde etmişti.
Ama insanların bu gücü denetim altına alarak, düzenli bir elektrik akımı sağlayan pili üretmeyi başarmaları için aradan çok uzun bir zaman geçmesi gerekliydi. 1800’deAlessandro Volta, yaptığı ilk pile ilişkin ayrıntıları yayınladı. Volta pili belirli çözeltiler ile metal elektrotlar arasındaki kimyasal tepkimeden yararlanma yoluyla elektrik üretiyordu.
John Frederick Daniell (1790-1845) gibi başka bilim adamları, elektrot yapımında farklı gereçler kullanarak Volta’nın tasarımını geliştirdiler. Günümüzün pilleri de aynı temel tasarıma dayanmakta, ama yapımlarında modern gereçler kullanılmaktadır.

 

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Türkiye’nin ilk Füzesi ve Kirkor Divarcı

Bandırma Füze Kulubü 1959 yılında, Bandırma’da lise öğrencileri tarafından, Türkiye’de eşi benzeri görülmeyen bir kulüp …

Bir cevap yazın