Elektret Mikrofonlar

Kristal mikrofon benzeri mikrofondur. Rondela biçimindeki, ince bir yarı iletken maddenin iki yüzü, elektrostatik bir yöntem ile, moleküler bir aranjman yapılarak  pozitif ve negatif  yüklenir. Bu yarı iletkenin özelliği, elektrik yüklerini devamlı korur. Bu tür yarı iletkenlere elektret (electret) denir. Elektret kapsül, kristal mikrofonlarda olduğu gibi bir yöntemle diyaframa bağlanır.

Diyaframı şarj etmek için harici bir voltaj kaynağı yerine, iletken bir metal arka plaka ile paralel yerleştirilmiş kalıcı olarak şarj edilmiş bir plastik eleman (elektret) kullanır. Elektret mikrofonlar önceden şarj edilmiş olarak gelirler. Ancak çalışmak için yine de voltaj gerektirirler.

Electret Mikrofonlar Nasıl Çalışır?

Diyafram titreştiği zaman, titreşen elektret kapsülünün moleküler yapısı değişir. Bu değişim sonunda da iki yüzündeki elektrotlar arasında bir AF-AC gerilimi oluşur. Elektrot gerilimi, bir ses frekansı yükseltecine verilerek kuvvetlendirilir. Elektret mikrofon yüksek dirençli bir mikrofondur. Yüksek frekanslı mikrofonlar da blendajlı kablo kullanılmalı ve kablo boyu çok uzun olmamalıdır.

Elektret Mikrofon Özellikleri

  • Elektret mikrofon imalatı kolay ve fiyatları ucuzdur.
  • Frekans karakteristiği geniş ve düzdür.
  • Elektret mikrofon boyutları küçüktür. Böyle olduğu için kolay kullanılır.(Mesela yakaya takılıp, yaka mikrofonu (kablosuz mikrofon) olarak kullanılabilir.)
  • Önlem alındığında distorsiyonsuz bir çıkış yapılabilir.
  • Elektret mikrofon da özel besleme gerilimine gerek yoktur.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Mikrofonların Frekans Karakteristiği ve Empedansı

Mikrofon Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir? Pek çok konuda olduğu gibi bir mikrofonun alımı ve …

Bir yanıt yazın