Dinamik Mikrofon

Dinamik mikrofonda  bir mıknatıs çevresine sarılı bir bobine yapışık bir membran vardır. Membran üzerine çarpan ses dalgalarının titreşimiyle bobini mıknatıs çevresinde hareket ettirir. Bu da bobinin uçlarına elektrik sinyali olarak iletilir. Dinamik mikrofonlar yapılarından dolayı şoka dayanıklıdır. Bunun için canlı performanslarda sahnede tercih nedenidir.

Dinamik mikrofonlar, diğer mikrofon türlerine göre oldukça sağlam ve uzun ömürlüdür. Daha çok sesin güçlü olduğu yerleri kaydetmek için kullanılırlar. Fakat sesi alma kapasiteleri veya performansları her zaman condenser mikrofon seviyesinde olmayabilir. Bundan dolayı davul ve amfi kayıtlarında olmazsa olmaz denilen bir mikrofon çeşididir. Bunun nedeni ise eğer ses seviyeleri biraz daha düşük olduğundan seste patlama ihtimallerinin en az olmasıdır.  Ayrıca high pass ve low pass filtre özelliklerinin olması sayesinde istenmeyen gürültüleri önemli ölçüde kesebilmektedir..

Ancak ses frekans karakteristikleri homojen değildir. Yani ses kaynağı membrandan uzaklaştıkça, bas frekans bileşenlerine dinamik mikrofonun duyarlılığı azalır. Bundan dolayı çıkışlarındaki sinyalin sesin orijinal karakterine olan yakınlığı membranın ses kaynağına ne kadar yakın olduğu ile ilgilidir. Bu karakteristiğin yararları da vardır. İdeal mesafenin dışındaki frekanslara sağırdırlar. Böyle oldukları için geri beslemeye isteksiz olurlar. Bu nedenle özellikle sahne performanslarında tonlamada ses ayırımına yardımcıdırlar.

Dinamik Mikrofon Özellikleri

  • Boyutları küçük, sağlam yapılı, hafif ve çok iyi frekansları vardır. (60-10000Hz)
  • Çalışması için yardımcı gerilim kaynağı olmadan çalışan dinamik mikrofonların kullanım alanları geniştir.
  • Güçlü çıkışına rağmen sadakati (fidelity), yani ses frekansını takibi o kadar iyi değildir.

Dinamik Mikrofon Yapısı

Dinamik mikrofon şu bölümlerden meydana gelir.

  • Diyafram
  • Diyaframa bağlı hareketli bobin
  • Bobinin içinde hareket ettiği sabit mıknatıs
  • Empedans uygunluğu sağlayan küçük bir transformatör

Dinamik Mikrofon Nasıl Çalışır?

Ses dalgalarıyla titreşen diyafram, bağlı olduğu bobini, sabit mıknatıs içinde ileri-geri hareket ettirir. Sabit mıknatısın kutupları arasında Φ manyetik fluks ‘u (manyetik alan hatları) mevcuttur. Bobin iletkenleri hareket sırasında bu manyetik alan hatlarını keser. Lenz ve faraday kanununa göre;

Bir magnetik alan içerisinde “v” hızıyla hareket eden “ı” boyundaki bir iletkenin uçları arasında  E = I / V değerinde bir gerilim oluşur.

Devamlı ileri-geri titreşimde bulunan bobinde de ses frekansına göre değişen bir gerilim oluşur. (AF AC – Audio Frequency Alternating Current).

Mikrofon bobini uçlarında oluşan gerilim, ses frekans yükseltecine verildiği zaman, hoparlörden aynı frekansta çıkış alınır. Bu durumda mikrofona yapılan konuşma veya melodi kuvvetlendirilmiş olarak sese dönüştürülür. Dinamik mikrofon bobininin direnci küçüktür, birkaç ohm kadar. Yükselteçle aralarında empedans uygunluğu sağlama bakımından, mikrofon gövdesi içine, 50, 250, 600 Ohm çıkışlı küçük bir trafo yerleştirilir. Bundan dolayı kullanılacak yükseltecin giriş direncine uygun bir mikrofon seçilmelidir. Böylece yükselteç verimi artar ve daha güçlü bir çıkış sağlanır. Dinamik mikrofon kullanılırken elektriksel alandan uzak tutulmalıdır.

Dinamik mikrofonlara verilen adlar;

  • Magnetik mikrofon (Magnetic Microphones)
  • Hareketli bobinli mikrofon (Moving Coil Microphones)

Dinamik mikrofon fiyatları pahalı değildir. Frekans karekteristiği 20.000 dir. Ses kaydı yapılırken dinamik mikrofonlar kalın sesler için kullanılır. Condenser mikrofonlara nazaran ses şiddetine karşı dayanıklıkları daha fazladır. Bu sebeple ses kaynaklarına yakın yerleştirilir ve ses seviyesi yüksek ses kaynaklarında rahatlıkla kullanılır. Alt ve üst frekans alımları az olanlar vardır. elektrogitar, trampet vs kayıtlarda kullanılan dinamik mikrofonlar fazla ayrıntılı değildir. Çalışırken 48 V’ luk yardımcı gereksinimi olan condenserler piyano, keman vs kayıtlarda kullanılır.

Dinamik Mikrofon Nerelerde Kullanılır?

Dinamik mikrofonlar yüksek basınçlı seslere karşı daha dayanıklıdırlar. Gitar amfileri, davul, perküsyon gibi yüksek akustik güç açığa çıkaran enstrüman ve ses kaynaklarında, ses kaydı için dinamik mikrofonlar tercih edilmektedir.

 

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Mikrofonların Frekans Karakteristiği ve Empedansı

Mikrofon Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir? Pek çok konuda olduğu gibi bir mikrofonun alımı ve …

Bir yanıt yazın