Kablo Ferrit Çekirdeği

Kablo Üzerindeki Silindir Yuvarlak Ferrit Boncuğu (Boğumu)

Elektronik cihazlarımızın fişlerinde , data kablolarında , HDMI kablo başlarında , Play Station ve PC konsollarında bulunan ve kabloda bir ek kutusu gibi görünen parçanın adı kablo ferrit çekirdeğidir.

Yarı manyetik bir madde olan ferritten yapılmış, içi boş bir silindirdir. Kullanım amacı ise elektromanyetik parazit (EMI) ve radyo frekansı (RFI) girişimini azaltmaktır. Eğer bu yumru olmazsa, cihazınıza istenmeyen sinyaller girebilir, cızırtılar olabilir ve yüksek frekansta cihazınız dahi bozulabilir. Ferrit atomları kendilerini farklı yönde hizalarlar, bu sayede cihaza dışarıdan gelen sinyaller ısı enerjisine dönüşür.

Ferritler gürültüyü üzerinde indükleyip sönümlenmesini sağlayan elemanlardır. Düğümün içerisinde basit bir mıknatıs bulunur. Maxwell denklemlerindeki prensibe uyarak gürültüyü emer. Cihaza yakın olmasının sebebi gürültünün en son haliyle önlenmesini sağlamak içindir.

Şebekeden gelen elektrik alternatif olarak gelir ve prize takılan şarj cihazı sayesinde doğru akıma çevrilir. Bir Alternatif akım ne kadar düzeltilirse düzeltilsin pil ya da aküde ki kadar durgun bir akım haline getirilemez. Kondansatör ve ferit bobinlerle tüm parazitler temizlenmeye çalışılsa da net bir doğru akım elde edilmez. Elektronik cihazlar çalışma esnasında aralarında veya bulundukları konum itibarıyla manyetik alana maruz kalabilir. Bu manyetik alan ile şebekeden gelen parazitler bir araya geldiğinde cihazın çalışmasında bariz etkiler yaratır. Ferit çekirdekler iki uç arasındaki parazitlenme potansiyelini ortadan kaldırmak için kullanılır.

Kablo ferit çekirdeğe girer , iletkenlik ve istenen netlik hesabına göre çekirdek içinden birkaç tur atar ve çıkar. Kablodaki parazitli elektrik çekirdeğe girdiğinde ferit çekirdek paraziti bir manyetik akı olarak absorbe eder ve kablonun çıkışında sıfır parazite yakın bir elektrik akımı elde edilmiş olur.

Ferrit, düşük güçler için doyum modunda (Saturasyon Modunda) kullanılabilir. Güçlü çekirdekler daha yumuşak geçişler, yüksek Bmax ve daha iyi ısı kararlılığı sunarlar. Bazı kesimde çalışan devre uygulamalarında en iyi tercihtirler. Düşük çekirdek kayıpları ve fiyatları yüzünden frekans sıklığı 20kHz-3MHz arasında olan dönüştürücülerde kullanılan trafolar için en ideal çekirdek malzemesi ferritdir. Ferritler oldukça büyük elektrik direncine sahiptir ama buna ilaveten düşük doyma akı yoğunlukları vardır.

Ferit Çekirdek olmazsa ne olur ?

  • Bu cihaz bir HDMI kablo ise orjinali kadar net ve keskin görüntüler alamazsınız , siyah sahnelerde halelenme gözle görülebilir.
  • Bu cihaz bir şarj cihazıysa şarj ettiğiniz cihaz daha %90 lardayken birden bire şarj tamamlandı uyarısı verebilir.
  • Bu cihaz bir playstation veya pc konsoluysa orjinali kadar hızlı ve atak hareketer yapamayabilirsiniz.
  • Bu cihaz bir mikrofon ise siz konuşurken yanınızdan geçen motorsikletin sesi amfiden duyulabilir.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

RS232

RS232 – Recommended Standard 232 Tüm dünyada kabul edilen ve uluslararası standart haline gelmiş bazı …

Bir yanıt yazın