Kablo Ferrit Çekirdeği

Elektronik cihazlarımızın fişlerinde , data kablolarında , HDMI kablo başlarında , Play Station ve PC konsollarında bulunan ve kabloda bir ek kutusu gibi görünen parçanın adı kablo ferrit çekirdeğidir.

Kablo ferit çekirdekleri kullanılan cihazın parazitlerden etkilenmemesi için kullanılır. Şebekeden gelen elektrik alternatif olarak gelir ve prize takılan şarj cihazı sayesinde doğru akıma çevrilir. Bir Alternatif akım ne kadar düzeltilirse düzeltilsin pil ya da aküde ki kadar durgun bir akım haline getirilemez. Kondansatör ve ferit bobinlerle tüm parazitler temizlenmeye çalışılsa da net bir doğru akım elde edilmez. Elektronik cihazlar çalışma esnasında aralarında veya bulundukları konum itibarıyla manyetik alana maruz kalabilir. Bu manyetik alan ile şebekeden gelen parazitler bir araya geldiğinde cihazın çalışmasında bariz etkiler yaratır. Ferit çekirdekler iki uç arasındaki parazitlenme potansiyelini ortadan kaldırmak için kullanılır.

Kablo ferit çekirdeğe girer , iletkenlik ve istenen netlik hesabına göre çekirdek içinden birkaç tur atar ve çıkar. Kablodaki parazitli elektrik çekirdeğe girdiğinde ferit çekirdek paraziti bir manyetik akı olarak absorbe eder ve kablonun çıkışında sıfır parazite yakın bir elektrik akımı elde edilmiş olur.

Ferrit, düşük güçler için doyum modunda (Saturasyon Modunda) kullanılabilir. Güçlü çekirdekler daha yumuşak geçişler, yüksek Bmax ve daha iyi ısı kararlılığı sunarlar.Bazı kesimde çalışan devre uygulamalarında en iyi tercihtirler. Düşük çekirdek kayıpları ve fiyatları yüzünden frekans sıklığı 20kHz-3MHz arasında olan dönüştürücülerde kullanılan trafolar için en ideal çekirdek malzemesi ferritdir. Ferritler oldukça büyük elektrik direncine sahiptir ama buna ilaveten düşük doyma akı yoğunlukları vardır. Ferrit malzemelerin pekçoğu SMPS , kablo ve fiş uygulamalarında kullanılır.

Ferit Çekirdek olmazsa ne olur ?

Bazen kablolar , fişler ve ferit çekirdekli diğer cihazlar arızalanabilir, orjinali pahalı olduğu için yan sanayi bir ürün alabiliriz. Yan sanayi ürün aldığımızda genellikle ferit kafesinin içinde ferit olmaz , kablo dümdüz girer çıkar. İşte böylesine sahtekarlığa sahne olmuş bir ürün kullanırsanız cihazınızda olası etkileri şöyle olacaktır.

  • Bu cihaz bir HDMI kablo ise orjinali kadar net ve keskin görüntüler alamazsınız , siyah sahnelerde halelenme gözle görülebilir.
  • Bu cihaz bir şarj cihazıysa şarj ettiğiniz cihaz daha %90 lardayken birden bire şarj tamamlandı uyarısı verebilir.
  • Bu cihaz bir playstation veya pc konsoluysa orjinali kadar hızlı ve atak hareketer yapamayabilirsiniz.
  • Bu cihaz bir mikrofon ise siz konuşurken yanınızdan geçen motorsikletin sesi amfiden duyulabilir.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

Bir cevap yazın