Akım Ölçme Yöntemleri

Akım temel olarak 4 yöntem kullanılarak ölçülür. Bu yöntemler sayesinde ölçülmek istenen değerler uygulamaya bağlı olarak farklı şekillerde, hassasiyetlerde, doğrulukta ve uygulama hızında elde edilebilir.

1 – Şönt Ölçümü (DC/AC)

Düşük değerli bir direnç(şönt) üzerinden akım ölçümü olup dirence paralel bağlı bir voltmetre kullanılır.Akım, şönt direnç üzerindeki gerilimle oransal değişim gösterir.

I = V / R.

Şönt yük önüne yada arkasına bağlanabilir. (Yükselen kenar/Düşen kenar metodu) Ürünlerimiz her iki türlü kullanım için de uygundur. Ayrıca hem DC hem de AC akım ölçümü için kullanılabildiği gibi AC+DC akım bileşkesi için de kullanılabilmektedir. %0,1 hassasiyetle ölçüm yapmak mümkün olup AC akım ölçümleri için 855 serisi akım trafolarını kullanabilirsiniz.
Akım Ölçme Yöntemleri

2 – Akım Trafosu Prensibi İle Ölçüm

Yüksek akımların ölçümü için kullanılan bir yöntemdir. Genellikle şönt ve trafo prensibi birlikte kullanılır ve  şönt çeviriciler de çözüme ilave edilir.
Sekonder sargılar oransal değere göre belirlenir. Galvanik olarak izole AC çıkış girişteki AC akıma oranlanır. Tipik ölçüm hassasiyeti %1 dir.
Akım Ölçme Yöntemleri

3 – Hall-Sensör (AC/DC)

İletken etrafına yumuşak bir ferit takılmış olup küçük bir hava aralığına Hall sensör monte edilir. İletken içerisinden geçen akım bu ferit üzerinde manyetik akış üretir. Bu manyetik akı Hall sensör üzerinden geçerken, akıma oranlı bir gerilim üretilir. Bu gerilim oransal olarak akım(AC/DC) değerlerinin ölçümü için kullanılr ve 0.5% ile 1% arasında bir hassasiyet sağlar.
Akım Ölçme Yöntemleri

4 – Rogowski Bobini

İçinden akım geçen iletken etrafına demir çekirdeksiz kapalı bir hava bobini bağlanır. İletkenden geçen akıma göre Rogowski bobini üzerinde oransal bir gerilim elde edilir. Bu gerilimin genliği büyütülerek kullanıma uygun hale getirilir. Ölçüm hatası %1-2 arasında değişim göstermektedir. Ancak yüksek akımlarda hassasiyet çok daha iyi bir değere ulaşmaktadır.
Akım Ölçme Yöntemleri

Akım Ölçme Yöntemlerinin avantajları

Akım Ölçme Yöntemleri

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Elektronik Malzeme Testleri

Elektronik arıza bulma test cihazları iki başlık altında incelenebilir. ATE (Automatic Test Equipments-Otomatik Test Akuıpmınts) …

Bir yanıt yazın