Emiteri Ortak Yükselteç (EOB)

Emiteri ortak yükselteç en çok kullanılan yükselteç türüdür. Transistör uygulamasının %90-95 ‘inde kullanılır. Özellikle ses frekansı yükselteci olarak uygundur.

Emiteri Ortak Bağlantının Statik Karakterisitkleri

Transistörün Emiteri Ortak Bağlantılı” hali belirtilirken, çoğu yerde baş harflerden oluşan “EOB” kısaltması kullanılacaktır.

Statik karakteristiklerin incelenmesi, giriş ve çıkıştaki DC akım ve gerilim değerlerinin değerlendirilmesi ile sağlanır. Bu dört değerdeki değişmeler, Şekil 1 ‘deki gibikurulan bir yükselteç devresiyle incelenir.
Girişteki akım ve gerilimdeki değişmeler girişe seribağlanan mikro ampermetre (µA) ve paralel bağlanan mili voltmetre (mV) ve çıkıştakideğişimlerde, çıkışa bağlanan mili Ampermetre ve voltmetre ile ölçülür.
Kullanılan ölçü aletlerinin skala büyüklüğü ölçebileceği değere göre seçilmiştir.


Şekil 1 – Transistörün statik karakteristiklerini tanımlamak üzere kurulan yükselteç devresi
Şekil 1 ‘e dikkat edilirse, statik karakteristikler transistör çıkışında herhangi bit yük direnci bulunmaksızın yapılan DC ölçümleri ile belirlenmeltedir.
Uygulanan bu tür ölçme yöntemi ile hesaplanan karakteristik değerlere ve çizilen eğrilere Kısa devre karakteristikleri ‘de denir

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Transistörlerde kazanç

β  (beta) akım kazancı Transistörler, B ucuna uygulanan akıma (tetikleme sinyali) göre C-E arasından daha büyük …

Bir yanıt yazın