TV ler ile ilgili terimler

Aydınlatmalı LCD ekran

Karanlıkta kolaylık sağlamak için LCD ekranda arkadan aydınlatma vardır. Arka aydınlatma, karanlıkta kullanım için LCD ekranı aydınlatan bir özelliktir.

A/V

Audio/Video

A/V giriş/çıkışlar

Audio ve video elemanlarını birbirine bağlamaya yarayan standart jacklardır. Çıkış jackları sinyallerin başka elemanlar tarafından alınmasına olanak verir.

Advanced Super View

Advanced Super View özelliği yüksek parlaklık ve kontrast, düşük yansıma ve ekstra-geniş görüntüleme açısı sağlar.

AC/DC Adaptörü

Alternatif akım/doğru akım adaptörleridir. Ana güç hattına bağlandıklarında aldıkları elektrik akımını ihtiyaca uygun olarak ayarlarlar. Örneğin 220V AC elektrik akımı 12V DC’ye ya da 24V AC’ye dönüştürülebilir. Ülkemizdeki elektrik hatlarından sağlanan elektrik akımı 220V AC’dir.

Düz Ekran Teknolojisi

Düz ekran teknolojisi bütün yansımaları, bozuklukları ve parlaklıkları en iyi resim kalitesi için yok eder. Böylece ekrana hangi açıdan bakarsanız bakın görüntü kalitesi bozulmaz.

Dijital Keystone Düzeltme

Bozulmamış görüntüleri yatay ve dikey olarak üretmek için açılı projektör yerleşimini dijital olarak pikselleri değiştirerek karşılar.

DVI

(Digital Video Interface) Bu port, DVD player ve diğer HDTV elemanları gibi, bir video kaynağını HDTV ya da HDTV monitörüne bağlamak için bir dijital arayüzdür.

DNIe TM sistemi

Doğal, gerçekçi ve titreşimsiz bir görüntü sunar.

Digital Comb Filter

Televizyon sinyallerinde genellikle siyah-beyaz ve renkli görüntü bilgileri tek sinyalde birleştirilirler. Digital Comb Filter, renkli ve siyah-beyaz görüntü bilgilerini ayırarak, hassas görüntü ayrıntılarında yaşanan türden resim titreşimine neden olmadan net ve keskin görüntü ayrıntıları sağlar.

Ekran Formatı

Video görüntüsünün genişliği ve yüksekliği arasındaki ilişkidir (4:3, 16:9 gibi). Analog NTSC televizyonları ve monitörler için 4:3 oranı (görüntü genişliği 4 birim, yüksekliği 3 birim) vardır.

Fastext

Teletext sayfalarına daha hızlı ve kolay erişim imkanı verir. Fastext özelliği sayesinde kullanıcı, teletext sayfalarından birini görüntülerken diğer bağlı sayfaları sadece tek bir tuş yardımı ile hızlıca görüntüleyebilir.

HDMI girişleri

High Definition Multimedia Interface Çeşitli audio-video elemanlarının bağlantısı için kullanılan dijital audio ve video bağlantı sistemidir.

HPA (High Performance Addressing)

“Yüksek Performanslı Gönderme” anlamına gelen HPA, konvansiyonel LCD ekranlardan daha iyi tepki oranları ve kontrast sağlayan, pasif matriks bir ekran teknolojisidir. Bununla birlikte HPA ekranları yenilik olarak aktif matriks (TFT) ekranlar kadar hızlı değildir. HPA, birçok dizüstü bilgisayar üreticisinin kullandığı bir ekran teknolojisidir.

HDTV Uyumluluğu

HDTV yüksek çözünürlüklü widescreen video sinyali ile birlikte Dolby Digital sesi bir arada sunmayı amaçlayan bir digital televizyon yayın standartıdır. Genellikle televizyon ekranındaki saniyede yatay satır okuma hızı 525 satır iken, HDTV teknolojisi ile uyumlu televizyon ya da görüntü sistemlerinde saniyede satır tarama hızı 1125 satırdır.

HDMI

(High Definition Multimedia Interface) Dijital bir aygıtttan diğerine en iyi aktarım için sözkonusu aygıtı harici bileşenlere bağlayan kablo türüdür. DVD diskler ya da HD (yüksek tanımlamalı) video sinyalleri gibi orjinal kaynaklardan gelen en üst kalitede, titreşimsiz, sıkıştırılmamış dijital görüntü ve sesleri kalitesinden hiçbir şey kaybetmeksizin dijital iletim sağlar.

HD Receiver

High Definition kanalları izleyebilmeyi sağlayan alıcıdır.

Komponent video giriş/çıkışı

Profesyonel projektörler ya da monitörlerden mümkün olan en iyi görüntü kalitesinin sağlanması için video sinyallerini disk üzerinde kayıtlı olduğu şekilde verir.

Kontrast Oranı

Görüntülerin keskin ve net görüntülenmesinin bir ölçüsüdür. Oran yükseldikçe görüntüdeki kontrast da iyileşir.

Kompozit Video Bağlantısı

Video bilgisi, renk ve parlaklık bilgileri tek bir sinyalde birleştirilerek taşınır. Kompozit video, video cihazları arasında RCA konnektörlü tek bir bağlantı kablosu ile iletilir. Kompozit video, renk ve parlaklık bilgisini 2 ayrı sinyale ayıran S-Video’nun tersidir. Kompozit video 2 sinyali birleştirdiği için, bu ikilinin TV’de Comb Filter ile birbirinden ayrılması gerekir.

Komponent Video Bağlantısı

Profesyonel projektörler ya da monitörlerden mümkün olan en iyi görüntü kalitesinin sağlanması için video sinyallerini disk üzerinde kayıtlı olduğu şekilde verir.

Kademeli tarama

Görüntü çizgilerinin monitörlerde olduğu gibi, ardışık olarak iletildiği bir video tarama sistemidir.

LCD Ekran

Liquid Crystal Display’in kısaltması olan LCD, yarı şeffaf cam bir panelden oluşur. Bu düz panel teknolojisi likit kristalleri iki cam tabaka arasında toplar. Likit kristallerden geçen elektrik akımı küçük kristallerin ışığın geçemeyecek şekilde dizilmesini sağlar. Böylece her kristal tanesi ışığın geçmesini engelleyen ya da geçmesine izin veren bir tanecik olma özelliği taşır. Küçük likit kristallerin her biri bir pikseli yaratır ve görüntü oluşur.

LCD Ekran Aydınlatması

Karanlıkta kullanımı kolaylaştırmak için LCD ekranın arkasında bulunan aydınlatmadır.

NTSC

National Television Standarts Committee’nin kısaltmasıdır. NTSC uyumluluğu, ABD’de kullanıldığı şekilde, NTSC formatında olan önceden kaydedilmiş görüntü bantlarını oynatma kabiliyeti sağlar.

Nokta Aralığı

Monitörlerde görüntü görülemeyecek kadar küçük noktalardan oluşur. Nokta aralığı monitördeki görüntüyü oluşturan noktaların birbirine olan mesafesini belirtir. Nokta aralığı mesafesi ne kadar az ise görüntü kalitesi o kadar net olur.

Picture in Picture

(PIP) İki farlı kaynaktan yayınlanan görüntüleri, aynı anda aynı ekranda gösteren sistemdir. Seçtiğiniz kanalı izlerken, ekranınızın köşesinde takip etmek istediğiniz başka bir kanalı küçük bir çerçeve içinde görmenize izin verir. Bu özellik sayesinde zamanları çakışan favori programlarınızı birarada takip edebilirsiniz.

Piksel Çözünürlüğü

Görüntü kalitesi piksel çözünürlüğü ile tayin edilir. Pikselleri, bir araya gelerek ekranda görüntüyü oluşturan noktalar olarak düşünebiliriz. Noktalar ne kadar sık olursa (ne kadar çok olursa), görüntü kalitesi de o kadar net olacaktır. Daha yüksek piksel çözünürlüğü daha iyi görüntü kalitesi anlamına gelir.

Parlamayı önleyen ekran

Dışarıdan gelen ışığın ekrandan yansımasını engelleyerek yüksek kontrast ve pürüzsüz görüntü sağlayan ekran.

Parlaklık

Projekte edilen resmin parlaklığının bir ölçüsüdür. İhtiyacınız olan parlaklık projektörün kullanılacağı odaya bağlıdır. 800 lumen küçük odalarda normal ışıkla yeterli iken, büyük odalar için 1300 lumen uygundur.

PAL

Avrupa, Avustalya, Ortadoğu ve Afrika’nın bazı kısımlarında kullanılan bir renkli televizyon sistemidir. 625 yatay tarama çizgisi ve saniyede 25 kare görüntüsü vardır.

S-Video Bağlantısı

Bu jack, kaynağın yüksek çözünürlük sinyalini bir başka üniteye göndermesini sağlar. Çoğunlukla DVD, S-VHS, uydu receiver’lar ve Hi-8 kameralarda bulunur.

Scart

Euroconnector ya da Peritel olarak da bilinir. Uydu receiver’ları, televizyon setlerini ve diğer görsel ekipmanları bağlamak için Avrupa’da çok kullanılan 21 pin’li bir konnektördür.

SECAM

Sequential Couleur A’Memorie, Fransa, Rusya ve NTSC ya da PAL sistemini kullanmayan ülkelerde kullanılan bir sistemdir. 625 yatay tarama çizgisi vardır ve saniyede 25 kare resim görüntüler.

TFT

TFT (Thin Film Transistor), minimal büyüklük ve ağırlıktaki, yüksek çözünürlüklü, keskinlik, sivrilik ve parlaklık için özellikle dizüstü bilgisayarlar için ideal olan, çok ince, parlak, renkli ekrandır. Sadece dizüstü bilgisayarlarda değil, cep telefonlarında, kameralarda ve dijital fotoğraf makinelerinde de kullanılmaktadır.

VGA/SVGA

VGA/SVGA girişli televizyonlar bilgisayar uyumlu dizayn edilmiştir. Bu girişler bir bilgisayardan sinyal kabul edebilir ve bilgisayar monitörünün görüntüleyebileceği resmi aynen gösterir.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

LG Televizyon

LG, Güney Koreli bir şirkettir. LG Electronics, Güney Kore merkezli LG Corporation’ın bir alt bölümüdür …

Bir yanıt yazın