Alternatif gerilim nedir ?

Bir devrede  akım oluşunun sebebi , bu devreye uygulanan gerilimdir.

Bilindiği gibi elektrik santrallerde alternatif gerilim olarak üretilir, iletim ve dağıtım hatları yardımıyla bizlerin kullanımına sunulur. Elektrik ile ilgilenenler bilirler ki alternatif gerilim sinüs dalgası biçimindedir. Yani belirli bir periyotta zamanla değişen dalga şeklindedir.

Alternatif gerilimin neden sinus dalga biçiminde olduğu ve neden farklı bir dalga şekline (kare, üçgen gibi) sahip olmadığı veya neden illa ki sinüsadal dalga üretildiği merak edilebilir. Bunun cevabını vermek için öncelikle elektriğin nasıl üretildiğini anlamak gerekir. Alternatif gerilim burada anlatıldığı gibi generatörler yardımıyla üretilirler ve generatörler buradaki ve buradaki yasalara göre çalışırlar.

İlk bakışta sanki alternatif gerilimi sinüs dalga biçiminde üretmek çok karmaşık veya çok farklı yöntemler düşünülerek bu şekilde bir dalga biçimi çıkarıldığı düşünülebilir. Fakat generatörlerin çalışma esası incelendiğinde hiç de öyle özellikle sinüs dalgası üretelim diye düşünülmediği ortaya çıkar. Zira generatörler yardımıyla üretilen alternatif gerilim doğal olarak sinüsoidal olur.

Alternatif gerilim en basit anlamda manyetik alan içinde hareket eden bir bobinin uçlarında gerilim endüklenmesi olarak ortaya çıkar. Manyetik alan içinde hareket ettirilen bir bobinin uçlarında endüklenen gerilimin dalga biçimi de sinüs dalgasıdır. Dolayısıyla bu kurala bağlı olarak çalışan generatörlerden üretilen alternatif gerilim de sinüsoidaldir.

Peki alternatif gerilim sinüsoidal değil de başka bir dalga biçiminde olsa ne olurdu? Mesela kare dalga, üçgen dalga vs. gibi…

Alternatif gerilimin sinüsoidal bir yapıda olmaması durumunda;

  • Gerilimde oluşacak harmoniklerden dolayı elektrik iletim ve dağıtım hatlarında çok yüksek kayıplar ortaya çıkacak,
  • Günlük hayatımızda yaygın olarak gerilimin yükseltilmesi ve düşürülmesinde kullanılan transformatörler sinüsoidal bir gerilimle çalışırlar, dolayısıyla trafolar kullanılamayacak,
  • Yine hayatımızda oldukça yaygın olarak kullanılan alternatif gerilimle çalışan ve yüksek güçlü uygulamalarda kullanılan asenkron motorlar kullanılamayacak,
  • İletim ve dağıtım hatlarında oluşacak harmonikler kullandığımız elektronik cihazlara zarar verecek, çok fazla harmonik dalgasından dolayı iletim ve dağıtım hatları yakınında kablosuz uygulamalar zorlaşacaktır belki de imkansız hale gelecektir.

İşte bu nedenlerden dolayı sinüs dalgasına sahip bir alternatif gerilim üretilmesi ve kullanılması en kolay gerilimdir. Doğal olarak sinüs dalga biçimli alternatif gerilim üretilmesi de en kolay alternatif gerilimdir.

Alternatif akımın doğmasına sebep olan gerilimin şekli sinüsoydaldır ve akım ile aynı frekansdadır.Belli başlı özellikleri :

1-Maksimum gerilimi : Um = (Vmax)
2-Efikas “etkin” değeri : Ueff
3-Frekansı : f

Alternatif gerilim

Alternatif Gerilimin etkin “efikas” değeri  ( Ueff ) :

Alternatif gerilim-1

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

İnovasyon Örnekleri – En yaratıcı 35 proje

İnovasyon, yeni veya iyileştirilmiş ürün, hizmet veya üretim yöntemi geliştirmek ve bunu ticari gelir elde …

Bir yanıt yazın