Triyak Ölçümü

Triyak  hem ölçü aleti hem de basit bir devre ile kontrol edilebilir. Ancak ölçü aleti ile yapılan kontrolde pil kullanıldığından ölçü aleti, triyakğın yüksek gerilimlerde doğru çalışıp çalısmayacağı konusunda tam bir fikir vermez. En iyi ölçüm triyakğın kullanım amacına uygun basit bir devre ile yapılabilir.

Ölçü aleti ohmmetre konumunda x1 kademesine alınır. (En düşük direnç ölçme kademesi) Triyağın Gate ve A1 uçları her iki yönde de minimum direnç (40-60 ohm) göstermelidir. Ayrica A2 ve Gate uçlari ile A2 ve A1 uçları her iki yönde de maximum (açik devre) direnç gösteriyorsa triyak sağlamdır. Örnek bir devre üzerinden sağlamlık kontrolü için A1 ve A2 uçlarına birbirine seri bağlanan yük ve kaynaktan oluşan devrenin iki ucu bağlanır. Geyt ucuna tetikleme sinyali verildiği sürece kaynaktan beslenen yükün çalışması, tetikleme kesildiğinde de durması beklenir.

Triyak Sağlamlık Kontrolü

Ölçü aleti Ohm metre konumunda X1 kademesine alınır.

triyak_triac-1 Triyak Ölçümü

Sağlam bir triyağın Â2-A1 uçları her iki yönde de sonsuz direnç göstermesi gerekir

triyak_triac-2 G-A2 arası

G-A2 arası her iki yönde de sonsuz direnç göstemesi gerekir.

triyak_triac-3 G-A1 uçları

G-A1 uçları arası her iki yönde küçük direnç göstermesi gerekir.

TRİYAK DEVRE ANİMASYONLARI

No: Animasyonları görüntülemek için tarayıcınızın flash player eklentisi yüklü olmalı

TRİYAK AC İLE TETİKLEME – AC TRİAC TRİGGER

TRİYAK DC İLE TETİKLEME – TRİAC TRİGGER DC

TRİYAK DİMER LAMBA KARARTMA -TRİAC DİMMER

TRİYAK ZAMANLAYICI – TRİAC TİMER

DİJİTAL MULTİMETRE İLE TRİYAK ÖLÇÜMÜ – TRİAC MEASUREMENT

AVO metreyle Uçlarının Bulunması

Triyakların uçlarını tespit ederken ya AVO metre ile aşağıdaki gibi ölçerek ya da kataloglardan bakarak bulacaksınız.

AVO metrenin problarını sırayla triyakın ayaklarına değdiriniz, ölçü aletinde bir sapma görülünceye kadar işlemi sürdürünüz. İbre saptığında skalada ki direnç değerini okuyunuz. Probları ters çeviriniz, tekrar direnç değerini okuyunuz. Bu iki değer arasında çok küçük bir değer farkı vardır. Küçük direnç okunduğunda AVO metrenin siyah probunun bağlı olduğu uç G (Gate), kırmızı probun bağlı bulunduğu uç ise A1 (Anot1) dir. Geri kalan diğer uç ise A2 ( Anot2) dir.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Elektronik Malzeme Testleri

Elektronik arıza bulma test cihazları iki başlık altında incelenebilir. ATE (Automatic Test Equipments-Otomatik Test Akuıpmınts) …

Bir yanıt yazın